Giyilebilir TeknolojiNesnelerin İnterneti

Giyilebilir Cihazlar

İnsanlık ortaya çıktığından bu yana önüne gelen engelleri aşmak için çeşitli araçlar yaptı ve bunları zamanla geliştirerek daha işlevsel duruma getirdi. Bu teknoloji dediğimiz durum günümüzde bambaşka bir boyuta gelmiş durumda.  Bu alanda meydana gelen ve insan hayatını en çok etkileyen uygulamalardan bir tanesi de giyilebilir teknolojilerdir.

Akıllı telefon ve tabletlerin insanlara hayatın her anında kolaylık sağladığının görülmesiyle onlarla entegre bir şekilde çalışan giyilebilir cihazların tasarlanmasına vesile oldu. Bu cihazların hayatımıza girişi akıllı saatlerin tasarlanması ile başladı. Günümüzde birçok teknoloji firması akıllı saat üretmekte ve geliştirmektedir. Fakat giyilebilir cihazlar artık çok farklı çeşitlerle karşımıza çıkmaktadır. Mesela WellBe adında akıllı bileklikler stres seviyemizi ölçüyor ve telefonumuza bildirim göndererek stres seviyesine göre bize önerilerde bulunuyor.  Buna ek olarak fitband gibi spor yapmamıza yardımcı olmak için tasarlanmış akıllı bileklerde çoktan üretilmiş durumda.

iot-turkiye-ioturkiye-com-giyilebilir-cihazlar-1Levi’s giyim firması da giyilebilir teknoloji furyasından etkilenmiş olmalı ki Google ile beraber Commuter adında akıllı ceket üretmiş. Akıllı ceket sayesinde telefonumuzu elimize almadan yol tarifi, arama yapabilme ve müzik dinleme gibi basit uygulamaları gerçekleştirebiliyoruz.  Bir başka cihaz ise biraz sosyal sorumluluk projesi tadında olan Sound Shirt. Bu akıllı giysi sayesinde duyma yetisi olmayan insanların müziği hissedebilmesi amaçlanmıştır. En basit haliyle Sound Shirt sensörler sayesinde müziği algılayarak titreşime dönüştürür.

iot-turkiye-ioturkiye-com-giyilebilir-cihazlar-3Dünyada bir ilk olan ve benim en çok ilgimi çeken ise giyilebilir drone. Nixie adında olan bu giyilebilir drone’u istediğiniz her yere bileğinize takıp kolayca götürebilirsiniz. Üstelik Nixie kameraya da sahip.

iot-turkiye-ioturkiye-com-giyilebilir-cihazlar-4Gelecekte akıllı telefonlar yerine akıllı lensler bulunacak ve tüm işlemlerimiz bu cihazlar vasıtasıyla sağlanacak. Ayrıca vücut sağlığını her anlamda analiz eden akıllı giysiler üretilecek. Giyilebilir teknolojilerle hayatlarımız hiç olmadığı kadar farklı olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close