Nesnelerin İnterneti

Lojistik ve Ulaşım Bazlı Nesnelerin İnterneti


Nesnelerin interneti kavramı hayatımıza girdiğinden beridir, endüstriyi, ticareti, sporu ve daha birçok alanı derinden etkiledi ve geliştirmeye başladı. Şirketlerin lojistik altyapıları ve ulaşım da nesnelerin internetiyle bir üst seviyeye çıkan alanlardan. İster havada olsun, ister karada ya da denizde olsun, ulaşım ve lojistik, birçok şirketin üretkenliği ve gerçek zamanlı veriye erişirkenki en temel unsurlarıdır.

Çoğu şirket mobil teknolojilerin avantajlarını zaten keşfetmeye başladı ama yakıt fiyatlarının, yükselen iş gücü oranlarının, artan trafiğin ve yasaların tahmin edilemeyen doğası, şirket operasyonlarının halen mücadeleci bir yapıda kalmasına yol açıyor. Bundan da fazlası olayların sonucunu görmekte ki eksikliğin yol açtığı yetersizlikler kayda değer giderlere yol açabiliyor.lojistik-ve-ulasim-1-iot-turkiye-ioturkiye-com

Endüstriyel düzenlemelerin, ulaşım ve lojistik organizasyonlarını az kaynakla çok üretim yapmaya zorlaması, şirketlerin kârını tehlikeye sokuyor. Bunun yanında şirketlerin personel yapısı içinde, envanterinde ve alışveriş operasyonlarında artan ileri görüş, operasyonel anlamda ilerlemeyi destekliyor.

Günümüzde nesnelerin interneti, şirketlere özel üretilen çözümler ile şirketlerin üretkenliğindeki ve kâr oranındaki ilerlemeyi hızlandırıyor. Doğru IoT çözümlerinin varlığıyla şirketler bütün cihazlarını merkezi bir bulut platformuna bağlayarak, elde ettikleri kritik verileri paylaşarak, operasyonlarında gerçek zamanlı ileri görüş kazanıyorlar.lojistik-ve-ulasim-4-iot-turkiye-ioturkiye-com

Bütün bu ilerlemeler, nesnelerin interneti dünyasında yükselen yeni bir kavramla daha da ivme kazandı. Şirket Varlık Bilgisi (Enterprise Asset Intelligence) adıyla yükselen bu kavram, varlık yönetimi, bulut bilişim, büyük veri kavramlarının iş dünyasına en doğru şekilde uygulanmasıyla elde ediliyor.

Şirket Varlık Bilgisi modelinin iyiden iyiye yükselmesiyle birlikte, operasyonların başından sonuna kadar bu model şirketlere geniş bir görüş kazandırıyor. Tüm dünyada iş dünyası sürdürülebilir kâr ve finansal kapasite için tedarik zincirlerini güçlendirmeye odaklanmış durumda. Bunu elde etmek için iş dünyasının süreçleri üzerinde, uçtan uca kontrol mekanizmalarında ilerleme kaydetmeleri gerekmekte. Süreç üzerindeki yetkinlik, anlık fark edilen sorunlar üzerinde, zamanında ve etkili karar vermeyi sağlıyor ve gecikmeyi azaltıyor.

lojistik-ve-ulasim-3-iot-turkiye-ioturkiye-com

RFID teknolojisi, barkod tarayıcılar ve mobile bilgisayarlar, tedarik zinciri gelişiminde büyük etkiye sahipler. Günümüzde çoğu ulaşım ve lojistik şirketi neredeyse tüm deniz ulaşımında RFID teknolojisini kullanmakta ve bu kullanım onlara daha hızlı sipariş ulaşımı ve işgücü maliyetinde azalma sağlıyor.

Bunun yanında lojistik şirketlerinin depolama merkezleri, şirketlerin bir diğer önemli sorunu. Nesnelerin interneti ile gelen bazı çözümler ile envanterlerine, ekipmanlarına ve araçlarına ait bilgiler ile fiziksel varlıklarına daha ulaşabilir oluyorlar. Bu fiziksel verileri dijital verilere çevirerek, bulut yapılar altında topladıkları verilerle, doğru ürünün, doğru zamanda doğru yerde olmasını sağlıyorlar. Depo çalışanları iş yerindeki günlük işlerini yürüyerek ya da araçlarla hallediyorlar ve bu durum hem yakıt maliyetlerini hem de çalışanların zaman kayıplarını arttırıyor. RFID sistemler kullanarak ürünlerini izlemeyi ve konum bazlı verilerini daha az eforla ulaşılabilir hale getiriyorlar. İnsanın yerinin azalmasıyla, makinelerin kusursuz performansı verimi ve kesinliği arttırıyor.

Filo takibi ve filoların kusursuz işlemesi ise lojistik ve ulaşımın bir diğer konusu. Her gün çalışanların yolda harcadığı vakit şirketler için bir çıkmazdır. Mobil tarayıcılar, bilgisayarlar ve RFID sistemler ile şirketler filolarının hareketleri üzerinde bir ileri görüş kazanırlar. Bakım onarım servisinde çalışan teknisyenler bu sayede vakitten kazanç sağlarlar ve verilerde kesinliği arttırırlar. Onarım gerektiren cihaz üzerinde onarım geçmişini, parça uygunluğunu ve envanter kayıtlarını görüntülerler. Ve elde ettikleri verileri merkeze iletirler. Bu sayede şirketler ve teknisyenleri arasındaki iletişimin gelişmesiyle onarım talebine cevap hızı artar.

lojistik-ve-ulasim-2-iot-turkiye-ioturkiye-com

Bütün bunların merkezinde bilgilerin daha verimli ve seri iletimiyle, teknisyenlerin sorun açığa çıkmadan çözüme kavuşturmaları, şirketlerin en büyük amacıdır. Nesnelerin interneti sayesinde olan bu ilerlemeler ulaşım ve lojistik dünyasını daha da ileri götürmeye devam edecektir.

Kaynak: http://www.supplychain247.com/article/how_the_internet_of_things_is_improving_transportation_and_logistics

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close