GenelGiyilebilir TeknolojiNesnelerin İnternetiSanal Gerçeklik

Sanal Gerçeklik ve Nesnelerin İnterneti

Son zamanlarda en popüler terimlerden ikisi olan Sanal Gerçeklik (VR) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) konusunu inceleyeceğimiz bu yazıda öncelikle Sanal Gerçekliğin günümüzdeki durumuna değinerek başlamam gerekiyor sanırım.

Sanal Gerçeklik, gerçek olmayan bir dünyayı sanal algılar oluşturarak sanki oraymış gibi hissetmemizi sağlayan teknoloji. VR, eğlence sektörünün kısa vadede yeniliği olacak fakat bu teknolojiyi zamanla diğer alanlarda da göreceğiz. Bu teknolojiyi yaşamak için en temelde görüntü sunacak bir cihaz gerekiyor. Bu noktada imdada ekransız olarak üretilen ve cep telefonunu ekran olarak kullanan başlıklar varken kendinden ekranlı başlıklar da mevcut.

Google Cardboard istenirse evdeki imkanlarla da üretilebilecek bir yapıya sahip.
Google Cardboard istenirse evdeki imkanlarla da üretilebilecek bir yapıya sahip.

Cep telefonları için şuan piyasada onlarca alternatif mevcut ve bazılarını evde yapmak dahi mümkün. Kafa bantlı ve 2 adet merceği bulunan bir başlık VR keyfini akıllı telefonlarımızda deneyimlememize olanak sağlıyor. Google’ın bu konuda sağladığı Cardboard ürünü ise bunlardan en basiti. VR destekli oyunlar veya uygulamalarla vakit geçirip VR’ın ileri seviyede neler vaat edeceğini tahmin etmek zor olmuyor. Tabii bu işin henüz emekleme kısmı, VR konusunda daha gelişmiş cihaz sağlayan LG 360 VR Headset ürünü veya HTC Vive ürünleri mevcut.

İşin profesyonel taraflarında ise bu konuda özelleşerek başlık geliştiren Oculus Rift şuan için bu konudaki en iyi çözümü sunuyor diyebiliriz. Diğer taraftan Sony firmasının Playstation oyun konsolu için geliştirdiği bir başlık da mevcut ve bu konuda büyük teknoloji firmaları prototipler geliştirmeye devam ediyor. Oculus Rift’i diğer cihazlardan ayıran en büyük özelliği dahili ekranında göz başına 1080*1200 piksellik görüntü sunması ve ek aparatlarıyla ve sensörleriyle kullanımda en iyi deneyimi sunması.

oculus-rift-iot-turkiye-ioturkiye-com

Sanal Gerçeklik teknolojisi eğlence sektöründe yerini 4- 5 yıl gibi bir sürede sağlamlaştıracak diye tahmin ediliyor ve bu arada elbette şimdiki cihazlardan daha gelişmişlerini göreceğiz. Şuan için VR’ı kısıtlayan durum kaliteli içerik için yüksek çözünürlüklü ekranların gerekliliği ve bu konudaki içerik ihtiyacının doldurulması. Bu cihazlara sunulacak içerik için elbette bir de görüntüyü oluşturacak bilgisayarların, telefonların, konsolların iyi donanımlara sahip olmaları gerekiyor ki hem yüksek çözünürlüklü görüntü sunabilsinler hem de kullanıcının kontrollerine kısa sürede cevap verebilsinler. Teknoloji marketlerde bu deneyimi yaşamamızı sağlayan demo standlarını görebiliyoruz.

Teknolojinin ne olduğundan ve günümüzdeki halinden sonra şimdi sıra geldi Nesnelerin İnterneti ile olan bağına. Sanal Gerçeklik vaat ettiği gerçekliği sunmak için ihtiyaç duyduğu ekrandan sonra arka planda bir çeşit kontrol algılayıcılara ihtiyaç duyuyor ki gerçek hayattaki gibi bir deneyim sunabilsin. Bunu da hareket algılayıcı sensörler ve kontrolcüler sağlıyor.

VR konusunda şuan için az olsa da ileride daha fazla içerik görebileceğiz ve sizlere bu konuda rehberler sunuyor olacağız. Yazımı aşağıdaki sensör verilerini gösteren bir sistemin VR versiyonu demosuyla sonlandırmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close