GenelNesnelerin İnterneti

Akıllı Evler

Evde olmadığınızda kafanızda evinizle ilgili bin bir türlü düşünce olabiliyor. Ütünün fişini çektim mi? Işıkları kapatmış mıydım? Televizyonu açık mı unuttum? Bunun gibi sorular hepimizin aklında yer etmiştir.

Akıllı ev otomasyonu ya da otonom ev sistemleri burada devreye giriyor. Hemen en kısa tanımını yapmak gerekirse internete bağlı evler diyebiliriz. Akıllı evler internet üzerinden evinizi kontrol edebilmenize ve hatta etkileşime geçebilmenize olanak sağlıyor. Evinizde bulunan değiştirilebilir tüm parametrelerin kendine ait birer IP adresleri bulunuyor. Bu IP adresleri üzerinden uzaktan kontrol edilebiliyorlar ve çeşitli değişiklikler yapılabiliyor. Işıkları kapatmak, televizyonu kapatmak, klimayı kontrol etmek ve ayarını değiştirmek tek tuşa bakıyor. İnternete bağlanabilen cep telefonu, tablet ya da web arayüzü üzerinden evinize bağlanabildiğiniz bu teknoloji, evinizde kontrol etmek isteyebileceğiniz ayarlanabilir, kapatılıp açılabilir ve kontrol edilebilir tüm parametrelerle bağlantı kurmayı amaçlıyor. Tabi bunun için ayarlanabilir tüm ev gereçleri ve sistemleri belirli bir sistem ile internete bağlı olmalı ve yazılımları da akıllı ev konseptine göre olmalı. Bu konsept Ethernet, Bluetooth gibi aşina olduğumuz teknolojilerin yanı sıra birçok yeni teknolojik protokolü de kullanıyor. Akıllı ev sistemleri ülkemiz sınırlarına biraz geç olsa da girmiş durumda. Birçok şirket akıllı ev sistemi kurma kapasitesine sahip ve bu hizmeti vermeye başladılar.

Akıllı evler farklı konseptlere sahip olabiliyorlar. Bazıları güvenlik odaklı olduğu için sadece kapı kilitleri ve iç dış alarm sistemlerinin kontrolünden ibaret olabilirken güvenlik dahil elektrikli tüm cihazları kontrol edebildiğiniz tam akıllı ev sistemleri de olabiliyor.

Tam bir akıllı ev konseptinin yanı sıra bu teknoloji kapsamında üretilmiş birkaç küçük gereçle sadece ihtiyacınız olan cihazları kontrolünüz altına alabilme şansınız var. Örneğin ısıtma ve soğutma sistemleri, kilit ve alarm sistemleri, kamera sistemleri veya evde bulunan aç kapat düğmeleri için tek tek ayrı gereçler kurabilir ve kullanabilirsiniz. Günümüzde akıllı ev konseptinin kurulduğu ve hali hazırda kullanılan birçok ev var. İnsanlığın teknolojide yapay güç devriminden sonra yapay zeka devrimi dönemine geldiği çağımızda akıllı evler bu konuda başı çeken bir konuma gelebilir. Öyle ki bu teknoloji evlerde uygulanıp kullanılmaya başladığından beri hayat kolaylaştıran rolüyle gerçekten vazgeçilmez hale gelmiştir. Öyle ki bu sektörde kullanılan küçük gereçler bile çok etkileyici olabiliyor. Örneğin internet bağlantılı bir kedi besleyici, telefonunuzdan tek tuşla evdeki yalnız kedinizin mamasını vermenizi sağlayabiliyor.

ingenious girişiminin sunduğu akıllı ev sistemi sayesinde sadece mobil bir uygulama üzerinden evinizdeki televizyondan prizlere kontrol sağlayabilirsiniz. ingenious girişimi Intel’den yenilikçi girişim ödülünün yanı sıra diğer yarışmalardan ve etkinliklerden de ilk 5’e girebilmeyi başarmıştır. IoT Türkiye’nin ekosisteminde bulunan ingenious’a ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli.

Akıllı evler insanlık için önemli bir adım olabilir. Çünkü uzaktan kontrol edebildiğiniz birçok parametre sayesinde büyük tasarruflar sağlayabiliyorsunuz. Ömrünüzü geçirecek olduğunuz evinizi tehlikelerden korumuş oluyorsunuz. Yapılacakları bir takvim sırasına göre belirleyerek emirlerinizi sıralayabiliyorsunuz. Hatta bazı değişen şartlara göre evde bulunan kontrol edebildiğiniz parametreler uyum sağlıyorlar. Bakıldığı pencereye bağlı olarak lüks bir teknoloji olarak algılanabilirken bizim tahminimizce ilerleyen yıllarda vazgeçilmez bir teknoloji olacak. İnsanoğlu hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor ve zekamızı daha az boş yere harcayarak daha üretken ve daha etkin kullanmaya çalışıyor. Hayatımız kolaylaştıkça da karar vermek zorunda olduğumuz şeyler arttığı için yapay zeka devriminin de her geçen gün daha fazla yaklaştığını söylemeliyiz. Bu devrimin en büyük ögelerinin başında akıllı evlerin geldiği kesin. Bu sebeplerden ötürü bugün bu teknoloji yılda milyarlarca dolar harcanarak geliştirilip tanıtılmaya çalışılan bir sektör üretmiş durumda. Hayatımızı kolaylaştırmanın yanında bir çok şeyi de beraberinde değiştireceği kesin gibi görünüyor. Mesela bu değişimlerden ilki evlerin tasarlanış şekli olabilir.

IoTürkiye’nin ekosisteminden inohom Akıllı Ev Sistemleri Linux tabanlı bir kontrolcü temelinde evinizi ister dokunmatik ekranlı panel üzerinden, ister akıllı telefonunuzdan evinizi kolaylıkla kontrol etmenizi sağlayan tam bir sistem sunuyor. Sistem hem kolaylık ve konfor sağlarken enerji tüketimlerinde de %30’a yakın tasarruf yapmanızı sağlıyor.

Kaynaklar:

http://www.myrenovationmagazine.com/featured-post/how-smart-home-technology-will-change-the-way-you-think-about-interior-design/

https://en.wikipedia.org/wiki/Home_automation

http://www.safewise.com/home-security-faq/how-does-home-automation-work

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close