Nesnelerin İnterneti

Akıllı Şehirler ve Nesnelerin İnterneti

Teknolojinin gelişmesiyle devam eden süreçte elbette şehirlerimiz de bunun faydalarını görüyorlar. Bu noktada son yılların popüler şehircilik kavramlarından olan Akıllı Şehirleri nesnelerin interneti açısından değerlendireceğiz.

Akıllı Şehir Nedir?

Dünya nüfusunun yarısından fazlasının şehirlerde yaşadığı günümüzde şehirleri yönetmek ve şehirlerde yaşamak zorlaştı, bu noktada geliştirmeler gerekti. Bu ihtiyaç da teknolojinin yardımıyla giderilmeye çalışılıyor.

Akıllı şehir; trafik, toplu taşıma, hava durumu, altyapı hizmetleri gibi şehri oluşturan unsurların bilgi teknolojileri ve nesnelerin interneti aracılığıyla takip edilebilmesiyle oluşturulmaktadır. Bunun sayesinde şehir yönetimi çok daha etkileşimli ve hızlı hale getiriliyor. Ayrıca şehirde yaşayanlar da ihtiyaçları olan bilgilere ulaşabildikleri için hayatlarını buna göre planlayarak zamandan ve maddiyattan tasarruf sağlıyorlar.

Akıllı Şehir IoT Türkiye IoTurkiye.com

Örnek olarak şehirlerdeki trafik yoğunluğunu takip edebilen sistemler sayesinde insanlar ve yönetimler alternatif rotalar belirleyebiliyorlar. Ayrıca acil durumlarda ve afetlerde bu tür bir bilginin bilinmesi olaylara müdahalelerde planlama açısından en faydalı bilgilerden birisi bu sistemler oluyor.

Akıllı Şehirlere Dönüşüm

Şehirleri akıllı hale getirmek için büyük şirketlerden küçük oluşumlara binlerce kuruluş çaba göstermekte. Temelde ise kullanılan yöntemler aynı, araçlar farklı. Şehirler elektronik algılayıcılar, kameralar ve geri bildirim cihazlarıyla donatılarak her alanda görüntülenme sayesinde planlamaların yapılması amaçlanmakta.

Dublin şehri akıllı şehir planlaması IoT Türkiye ioturkiye.com

Örnek olarak İrlanda’nın Dublin şehrinin Akıllı Şehir planına bakarsak eğer merkezde yaşam kalitesinin artırılmasının hedeflendiğini görebiliriz. Bunun yanında Büyük Veri’nin işlenmesi, işbirlikleri ve teknolojik bütünleştirmeler sayesinde şehir ve şehirdeki insanlar daha yaşanılabilir bir şehre sahip olacaklar.

Akıllı Şehir Yapısı

Nokia'nın Akıllı Şehir şeması IoT Türkiye ioturkiye.com

Görselde görünen Nokia firmasının Akıllı Şehir planlamasında aşağıdan yukarıya doğru hareket ederek inceleyecek olursak en başta fiziksel cihazların ve algılayıcıların yerleştirildiğini görebiliriz. Daha sonra ise şehirdeki veri iletişini için düzenlenmiş olan ağ altyapısı gelmekte, buralardan toplanan veriler ise bir bulut depolamaya aktarılıyor. Nihayetinde ise bu veriler işlenerek insanların anlayabileceği bir düzene getiriliyor.

Nesnelerin interneti ise sisteme en temelden katılıp son noktaya kadar eşik ediyor. Nesnelerin interneti cihazları bizlere hem boyutta hem de elektrik tüketiminde büyük avantajlar sunuyor. Özel amaçlar için geliştirilen cihazlar sürekli çalışabilecek kapasitede ve sürekli iletişime açık yapılarıyla tercih sebebi. Toplanan verilerin doğrudan merkeze aktarılmasını sağlayacak olan bu cihazlar aynı zamanda verilmek istenen mesajları merkezden özele ya da bulunduğu yerdeki göstergeler sayesinde insanlara aktarabilirler. Bu sayede yolun 500 metre ilerisinde bir kaza olduğunun haberini alıp rotamızı değiştirerek vakit kazanabiliriz.

Akıllı Şehiler IoT Turkiye ioturkiye.com

Yukarıdaki görselde göründüğü gibi IoT cihazları ile yer altında bulunan temiz su ve kanalizasyonun takibinden çöp konteynırındaki çöpün miktarına kadar tüm veriler bulut bir sunucuya aktarılarak şehirlerde hizmet veren birimlere inanılmaz bir bilgi akışı sağlamakta.

2016 Yılının En Akıllı Şehri: Singapur

Juniper Araştırma Şirketi’nin yaptığı araştırmaya göre 2016 senesinin en akıllı şehri Singapur seçilirken ilk 5’te sırayla Barselona(İspanya), Londra(İngiltere), San Francisco(Los Angeles eyaleti, ABD) ve Oslo(Norveç) yer aldı. 2015’in Akıllı Şehri Barselona‘nın bayrağını Singapur‘a kaptırma sebebi olarak teknik altyapısını iyileştirmesi ve açık veri politikasını gütmesi sebep gösterilmiş.

Türkiye’de Akıllı Şehirler

Ülkemizde Akıllı Şehir konusunda öncelikle Kalkınma Bakanlığı olmak üzere 5 bakanlık bu konuda projeler yönetmekteler ve belediyeler de değişik uygulamalarla bu konuda insanlara kolaylıklar sunmaktalar. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda Türk Telekom’un geliştirdiği akıllı kenTT projesi Karaman’da faaliyete geçti. Proje kapsamında trafik durumu, otopark doluluk oranları, ücretsiz kablosuz internet erişimi, sulama sistemlerinin kontrolü gibi birçok teknoloji bütünleşik olarak hizmete sunuldu. Vodafone Türkiye de ülkemizde bu konuda çalışmalar sürdürerek çeşitli belediyelerle akıllı şehir yönetim sistemleri geliştirmekte.

Kaynaklar ve Faydalı Bağlantılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close