Nesnelerin İnterneti

Connected Car

Son yüzyılda hayatımıza giren motorlu arabalar sürekli gelişmeye devam ettiler. Halen büyük çoğunluğu fosil yakıtlarla çalışsa da teknolojileri hem motor tarafında hem de sürüş tarafında aşırı derecede değişti. Sürücü hatalarını sıfıra indirerek en güvenli sürüşü sunabilmek için araba üreticileri sürekli çalışıyorlar.

IoT düşüncesinin bir parçası olan Connected Car gelecekte birçok cihaza bağlantılı olarak çalışabilecek ve kullanıcıların hayatını kolaylaştıracak nitelikte olacaktır. Bu teknoloji gelinen en yüksek teknolojisi seviyesi olarak görülüyor. Bu dönemde Turkcell tarafından başlatılan akıllı araç platformu gelecek ile ilgili oluşacak gelişmelerden ipucu veriyor nitelikte. Connected Car, genel anlamda insanoğluna zamandan tasarruf sağlaması açısından oldukça önemli bir duruma sahiptir.

Akıllı Araçların Gelecekte
Getireceği Kolaylıklar Nelerdir?

Akıllı araç teknoloji ile birçok yenilik ve kolaylık hayatımıza katılacak. Örneğin birbirine bağlı araçların kişilerin evlerinden çıkacakları saatleri bilerek kendilerini hazırlar konumda olacak. Kişilerin evlerinden çıkmadan kısa bir süre önce kendi kendini çalıştırarak motorunu ısıtacak, aynı zamanda da yolda seyir halindeyken diğer araçlar ile sürekli iletişim içerisinde olarak takip mesafesi ile ilgili bilgiler verecek. Bu özellikler ile birlikte kaza ve ölüm oranları da en düşük seviyeye inecek.

Kullanıcılar arabalarındayken arabadaki teknik özellikler ile gün içerisindeki haberleri takip edebilecek, yolda kalmaları durumunda alternatif yolları önlerine serecek. Araçta meydana bir arıza geldiğinde bu arızanın nereden kaynaklandığını tespit edebileceği gibi en yakın araç servisini internet üzerinden araç kullanıcılarına bildirecek. Kullanıcılar evlerine yaklaştıklarında araçlarındaki özellikler sayesinde bilgi sahibi olabilecek.

Günlük hava durumları, hava durumlarına bağlı olarak yolların durumu ve trafik gibi konular sürekli hazır olarak bilgi şeklinde araç kullanıcılarına gelecek. Araç içerisinde eğlence faaliyetleri de olacak ve araç içerisinde seyahat halindeyken kişilerin canları sıkılmayacak. Yapılan araştırmalara göre 2020 yılında 10 aracın 8’nin birbirine bağlı olacağı belirtildi. Bu istatistik ile gelecekteki teknolojiye ne denli güvenildiğini gösteriyor.

Connected Car Özelliklerinin En İyi
Uygulandığı Firmalar Hangileridir?

Önde gelen otomobil üreticilerinden BMW’nin araç içi tasarımı olduça modern duruyor

Connected car özelliklerinin günümüzde en başarılı markaları Mercedes, Google, Toyota, Audi ve BMW gibi markalardır. Google, sürücüsüz araçlar ile geliştirdiği teknoloji ile diğer markalardan bir adım önde hareket ediyor. Google’ın son yaptığı araç ortalama olarak 40 km hıza ulaşan gazı ve freni olmayan sürücüsüz bir araç. Google’ın ürettiği araçlar aynı zamanda kumanda ile de idare edilebilme özelliğine sahiptir.

İnternet teknoloji ile yönetilen yarı robot özelliği görecek olan bu araçlar yakın gelecekte şimdiki araçları tedavülden kaldıracağa benziyor. Connected car araç özellikleri insan evrimi gibi düşünülebilir. Araçların ilk ortaya çıktığı dönemlerdeki özellikleri ile gelişim kronoloji incelendiğinde ne kadar büyük bir adım atıldığı görülebiliyor. Uzay teknolojisinin bir getirisi olarak connected car özellikli araçlar bir insan hayatının ne derece kolaylaştırılabileceğinin en büyük kanıtı olarak düşünülüyor. Bilim adamlarının yoğun çalışmaları ile farklı özelliklerinde eklenmesi gündemde. Connected car özellikli araçlar Internet of Things yani kısaltılması ile loT olarak dile getiriliyor. İnternet teknolojisinin tüm imkanlarından yararlanılarak geliştirilen bu özelliklerin başlarında araçların bakım dönemlerinin gün ve saat olarak göstermeleri, araçlarının yağ bakımları ile ilgili değerlendirmeleri, bir yerden bir başka noktaya giderken yolda gerekli olan alış veriş merkezleri, benzin istasyonları ve birçok mekanın detaylı dökümü, yapılan hıza göre gidilecek olan yere ne kadar zamanda gidileceği, araç içi ısının olması gerektiği dereceyi gibi birçok özelliği kullanıcıların bilgisine sunacak.

Google’ın akıllı araç konsepti küçük boyutuyla hem yerden hem de enerjiden tasarrufu amaçlıyor.

Özellikle Google’ın insansız araçlar üretimi konusunda ki çalışmaları teknolojide devrim niteliği taşıyor. Birçok kişi insanlı araçlar ile bu denli kazalar oluyorsa insansız araçlar ile nasıl olur diye sorabilir. Ancak teknolojik veriler ile yapılan bu çalışmaların test sürüşleri ve çalışmaları yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close