Konum TabanlıNesnelerin İnterneti

Konum Tabanlı Müşteri Analizi

Pazarlama, sadece markanın iletişimini yapmak yerine firmaya gerçek bir değer sunmak için müşteriye dönük işlevlerde bulunan noktaları birleştirmelidir. Marka bağlılığı ve marka sadakatinin giderek azaldığı günümüzde pozitif bir müşteri deneyimi oluşturmanın ilk kuralı müşteri memnuniyeti ve müşteri odaklılığı olmalıdır.

Araştırmalara göre; şirketlerin %46’sı, sağladıkları mağaza içi müşteri deneyimini başarılı bulmamaktadır. Bu rekabetçi pazarda var olabilmenin ve rekabette öne geçebilmenin anahtarlarından biri de mağaza kanalında müşteri deneyimini tüm boyutları ile ele alarak iyileştirmek için veriler kullanmaktır. Bu veriler; yeni müşteri edinme, satışa dönüşüm oranları, müşteri sadakati, ziyaret sıklığı gibi faktörleri iyileştirerek satış ve karlılık açısından belirgin kazanımlar elde edilmesini sağlamaktadır.

Müşterilerin mağaza içerisindeki davranışları, tercihleri, düşünceleri, ihtiyaçları ve istekleri hakkındaki detaylı veriler farklı veri kaynakları ile elde edilir. Önemli olan elde edilen bu verilerin doğru analiz edilmesidir.

Teknolojinin ilerlemesi ile perakende sektörü müşteri davranış analizini video analitik ve wi-fi analitik yardımı ile gerçekleştirebilmektedir. Video analitiği müşterilerin sayımı, cinsiyeti, yaş aralığı gibi verilerde yardımcı olurken wi-fi analitiği ziyaretçileri etiketleme imkanı ile sadakat, etkileşim ve ortalama süre gibi verilerde yardımcı olmaktadır.

Bu alanda ekosistemimizdeki firmalardan birisi olan Deriva Labs’in konum tabanlı IoT çözümünü örnek olarak gösterebiliriz. Deriva sistemi kamera ve wi-fi routerlar tarafından toplanan verileri analiz ederek tek bir platform üzerinden sunabilmektedir. Farklı veri kaynaklarından gelen veriler bulut tabanlı sistemde birleştirilip, analiz edilerek özel raporlar ve kullanıcı paneli üzerinden müşterilere sunulabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close