Nesnelerin İnterneti

Akıllı Şehir Uygulamaları

Ulaşım imkân ve şartlarından altyapı hizmetlerine kadar şehir hayatının hemen her unsurunda teknolojinin payı her zaman büyük olmuştur.

Bir zamanlar teknolojik gelişmelerin şehir hayatına uyum sağlamaya çalıştığı söylenebilecekse de artık şehirlerin en son teknolojiyi yakalamaya çalıştığı malumdur. Bunun bir sonucu, henüz daha etkilerini tam anlamıyla göremiyor olsak da, şüphesiz akıllı şehirler. Akıllı şehirlerin oluşmasını sağlayan veya şehirleri giderek akıllı hale getiren en temel ve basit alan, bugün için konuşacak olursak, akıllı şehir uygulamalarıdır denebilir.

Akıllı Şehirler

Cep telefonlarımızın internet ağına bağlanabiliyor olmaları ile kazandıkları “akıllı telefon” unvanı IoT(Nesnelerin İnterneti) fikrinin geliştirilmesi ile araçlara, aletlere ve hatta oluşumlara verilmeye başlandı. Buna basit bir örnek olarak günümüz için akıllı saatler, akıllı arabalar verilebilecekse de artık akıllı şehir tabirinden de bahsedilebilir. Öyle ki, bu fikre dair çalışmalara çoktan başlandı ve hatta bazı gelişmeler şimdiden uygulanmakta.

Günümüz için konuşacak olursak akıllı şehir fikrinin kapsam alanı bir hayli geniş. Şehir aydınlatmasının daha etkili ve daha verimli yapılması, şehrin ikliminin veya hava kirliliği gibi faktörlerin tespiti, giyilebilir teknoloji yardımıyla vatandaş bilgilerinin taşınması gibi detaylı konular bu kapsama dahil. Bunların yanında daha genel diyebileceğimiz şehrin atıklarının yönetimi ve bunların geri dönüşümünün yapılması veya şehrin yoğun bölgelerindeki park sorunlarına dair çözümleri de bu kapsam dahilinde görebilmekteyiz. Bu başlık ve örneklerden anlayacağımız şey elbette ki akıllı şehir fikrinin bir sınırının olmadığı. Şehir hayatına dair hemen her unsur veya problem olarak sayılabilecek her şey akıllı şehir kapsamında sayılabilir. Bunun için yapılması gereken tek şey söz konusu unsura veya probleme nispeten zekice bir çözüm veya fikir geliştirip bunu uygulamaya hazır hale getirmek.

Uygulamaların Akıllı Şehirlere Etkileri

Bu noktada akıllı şehir uygulamaları devreye giriyor denebilir. Nitekim bir şehrin akıllı şehir sayılması doğrudan o şehrin internetle ilişkisinin ne derecede olduğuyla alakalı. Çünkü bu alanda akıllı şehri ölçebilecek önemli bir unsur şehir sakinlerinin akıllı telefonları veya internet erişimi olan diğer cihazları yardımıyla şehir hayatının ne kadarına erişebilmekte olduğudur. Şehirler internet ağlarına entegre oldukça verilen hizmet kalitesi de zamanla artacaktır. Teknoloji yardımıyla geliştirilecek pratik çözümler sadece hizmet kalitesini artırmayla kalmayacak, bu hizmeti kendi alanında mümkün olduğunca düşük maliyetlerle kullanıcılarına sunacaktır.

Taksileri akıllandıran uygulama: iTaksi

Ülkemizden akıllı şehir uygulamalarına bir örnek olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İSBAK(İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri AŞ)’ın geliştirdiği iTaksi uygulamasında kullanıcılar akıllı akıllı telefonlarında bulunan uygulama yardımıyla bulunduğu konuma birkaç tıklama ile taksi çağırabilecek. iTaksi, müşterinin akıllı telefonu yardımıyla bulunduğu konuma taksi çağrılmasını sağlamakta. Bunun yanında müşteri, bulunduğu yere yakın olan taksi şoförlerinin profillerini görebilecek ve istediği taksiyi seçerek çağırabilecek. Bu durumda müşterilerin taksi şoförüne vereceği olumlu-olumsuz yorum ve geri bildirimler zamanla daha iyi yorumlara sahip taksi şoförlerinin daha çok tercih edilmesini sağlayacak. Dolayısıyla şartlar taksicileri hizmet kalitesini artırmaya itecek ve eskiye göre çok daha etkili ve nezih bir hizmet sağlanacaktır. Ayrıca bu sistem kullanıcıları nakit ödemeye mahkum bırakmadan Kredi Kartı ve İstanbul Kart ile ödeme yapma imkanları da sunacak.

Günümüzde, her geçen zaman yeni akıllı şehir uygulamaları uygulama marketlerinde yerini alıyor. Bu girişimcilerin, özellikle yazılımcıların, akıllı şehir fikriyle yakından ilgili olduklarını gösterir. Ancak bunlardan birçoğu, belki reklamının veya sunumunun iyi yapılmaması, belki de çözmek istediği sorun karşısında yetersiz kalması gibi etkenlerle geniş kitlelere ulaşamıyor. Bu konuda birçok teknoloji forumu aylık veya yıllık yarışmalar yaparak orijinal fikirli, iyi hazırlanmış akıllı şehir uygulamalarını seçiyor ve en iyi olarak belirlediği uygulamalara çeşitli ödüller veriyor.

Ödül alan uygulamalar arasında metropollerde park yeri bulma sorununa dair geliştirilen uygulamalardan, belediyelerin atıkları geri dönüştürmesini kolaylaştıracak yazılımlara dair birbirinden ilginç girişimler bulunmakta. Akıllı şehir uygulamaları her ne kadar rekabetin sıkı olduğu bir alan olarak görülebilecekse de yeni girişimlere son derece açık, uygulama marketlerindeki diğer konulara nazaran henüz el değmemiş denebilecek bir pazar.

Yukarıda bahsedilen, bu konuda öne çıkan ve ödül almış bazı akıllı şehir uygulamalarına buradan ulaşabilirsiniz.

iTaksi uygulaması henüz aktif değil fakat aktif olduğunda itaksi.com adresi üzerinden uygulamayı edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close