Nesnelerin İnterneti

Tarımın geleceği: Akıllı Tarım Sistemleri

En basit haliyle; gelişmiş birçok teknolojin bir araya getirilip tarımla paralel bir şekilde kullanılmasına akıllı tarım denmektedir.

Akıllı tarım, modern bilişim yöntemlerinin tarım üretimlerinde verimliliği arttırması amacıyla kullanılmaktadır. Bu yönteme birçok yerde “Yeşil Devrim” de denilmektedir. Nesnelerin interneti dediğimiz kavram içerisinde anabileceğimiz akıllı tarım sayesinde, üreticinin işleri kolaylaşmakta aynı zamanda da üründe verim ve kalite artmaktadır. Akıllı tarım yöntemi ile çiftçiler, tarlalarını tablet ya da telefondan kolay bir şekilde kontrol edebilecek ve sulamaya kadar birçok işlemi uzaktan halledebilecektir.

Dünyanın 4. Sanayi devrimini benimsemesiyle birlikte gelişen teknolojiler, hayatımızın birçok noktasında bizlere kolaylık sağlamaktadır. Bunun en büyük örneği de tarım sektöründe yaşanan olumlu yöndeki farklılıklardır. Tarım makinelerinin birbirleri ile eş zamanlı ve etkileşim halinde çalışması akıllı tarımın en önemli getirilerinden birisidir. Bu sayede tarımsal ürün üretiminde hız kazanılır ve dolayısıyla kazanç da artar.

Nesnelerin İnterneti’nin tarımdaki yeri

Tarım sektöründe yeni yeni kullanılmaya başlanan nesnelerin interneti kavramı sayesinde, verimliliğin en üst düzeye çıkarılması amaçlanmaktadır. Tarım için üretilen birçok akıllı sistem sayesinde doğal kaynaklar da gereğinden fazla kullanılmayarak maliyeti düşürmektedir. Hal böyle olunca üretilen ürünlerden daha fazla kazanç sağlanmakta ayrıca çevreye de zarar verilmemektedir. Akıllı tarım ile birlikte özellikle son yıllarda yavaş yavaş bütün ülkelerin etkisi altına girdiği su kıtlığı riskini de azaltmak hedeflenmektedir. Çünkü bu yöntem sayesinde çiftçiler nerede ne kadar su kullanması gerektiğini bilecek ve israf yapmayacaklardır.

Akıllı tarımın en önemli hedeflerini listelemek gerekirse şu maddeleri ön plana çıkarabiliriz:

-Tarımda kimyasalların kullanımının azalması ve buna bağlı olarak ürünlerin daha sağlıklı ve kaliteli olarak üretilmesi. Öte yandan bu kimyasalların yarattığı maliyetin de bitirilmesi.

-Akıllı tarımın kullanılmasıyla beraber çevre kirliliğinin de azaltılması hedeflenmektedir. Hatta kirliliğe bağlı olarak gün geçtikçe daha tehlikeli hale gelen küresel ısınma da bu yolla azaltılabilir.

Nesnelerin internetinin tarım sektöründe kullanılmasının bir diğer avantajı da maliyetlerin düşürülmesidir. Her doğal kaynağın yeterli miktarda kullanılmasını sağlayan bu sistemler sayesinde, boşa kullanım olmamaktadır.

Ne gibi sonuçlar getirecek?

Nesnelerin internetinin tarım sektöründe yaygınlaşması ile beraber, toprağın verimliliği artacak bu sayede çiftçiler de kazanç sağlayacaktır. Öte yandan sağlıklı ürünlerin üretilmesi sayesinde de insanlar satın aldıkları ürünlerde hiçbir sıkıntı yaşamayacaktır. Ortaya konulan bu ileti teknoloji ile birlikte doğal kaynaklar korunacak, topraktaki zararlı maddeler kolay bir şekilde analizle tespit edilecek, yeşil enerji üretilecek, uzaktan operasyon işlemleri gerçekleştirilerek zamandan tasarruf edilecek ve en önemlisi çevre kirliliği önlenecektir.

Akıllı tarım uygulamalarına örnekler

Son yıllarda hem dünyada hem de ülkemizde tarıma yön veren akıllı tarım sistemleri birçok firma tarafından da desteklenmektedir. Ayrıca bağımsız olarak hem ülkemizde hem de dünya çapında bağımsız olarak çalışan binlerce birey IoT destekli teknolojileri kullanarak tarım alanlarının gözetlenmesini ve araştırılmasını sağlamaktadırlar.

Agritech: Ülkemizde akıllı tarımın geliştirilmesi ve desteklenmesi amacıyla Agritech projesi sürdürülmekte. Projede emek veren 300’e yakın üyeyle amaç ülkemizde tarımı akıllı hale getirmek.

Turkcell Akıllı Tarım: Türkiye’nin en başarılı operatörlerinden birisi olan Turkcell, akıllı tarım teknolojileri ile çiftçilere birçok kolaylık sağlamaktadır. Bu çözümlerin başında da tarım alanlarının nem, sıcaklık, iklimlendirme üniteleri ve sulama pompalarının kontrol edilmesini sağlayan sera takip çözümü gelmektedir. Bunun yanı sıra Turkcell, kümes takibi ve büyükbaş hayvan takibi ile hayvanların denetimini kolaylaştırmaktadır ve bunların hepsi telefondan tek bir tuşla halledilmektedir.

Vodafone Çiftçi Kulübü: Tarımda dijital dönüşüme büyük katkılarda bulunan Vodafone, Çiftçi Kulübü sistemi ile verimliliği ve tasarrufu arttırmaktadır.

Farmbot: Yeni nesil teknolojilerin en ilgi çekicilerinden birisi olarak kabul edilen farmbot sayesinde, açık kaynaklı sistem ile beraber otomatik bir şekilde tarım yapabilme olanağını bulabiliyorsunuz. Robot şeklinde olan bu aletin farklı başlıkları ile tohum ekebiliyor, sulayabiliyor ve ürünlerin sağlık durumlarını analiz edebiliyorsunuz. Farmbot, bilgisayar ve akıllı telefonlarla da kolay bir biçimde takip edilebiliyor.

Libelium: IoT konusunda hemen her alanda çözüm üreten firmanın tarım alanında da akıllı sulama sistemleri, izleme sistemleri ve iklimlendirme sistemleri gibi onlarca çözümü bulunmakta.

Kaynaklar:

https://www.smart-akis.com/index.php/network/what-is-smart-farming/

http://www.globalopportunitynetwork.org/report-2016/smart-farming/

https://www.iso.org/isofocus_122.html

http://www.endustri40.com/endustri-4-0la-birlikte-gelen-akilli-tarim/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close