Giyilebilir TeknolojiNesnelerin İnterneti

Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir?

IoT nedir ve nasıl gelişiyor?

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) önceki yıllarda bir bilim kurgu tasarısı olarak görülürken, bugün bütün gerçekliğiyle hayatımızda.

Isaac Asimov, Ray Bradbury gibi bilim kurgu yazarlarının kurgularında var olan teknolojileri bugün hayatımızda deneyimliyoruz. Nesnelerin birbiriyle bağlantı halinde olmasını sağlayan IoT bunun en büyük göstergesi olarak kabul ediliyor.

Akıllı Buzdolabı Örneği ve IoT

İnternet, temel olarak bir iletişim ağıdır. Temeli ARPANET gibi belli kurumlarda bilgisayarlar üzerinden iletişim sağlanan teknolojilerle atılmıştır. IoT de bu prensibe dayanıyor. Ancak bu teknolojiyle iletişim kuran insanlar değil, nesneler.

Samsung tarafından üretilen akıllı buzdolabı, IoT teknolojisinin kusursuz bir örneği olarak gösterilebilir. Family Hub adıyla üretilen bu buzdolabı, dolaba yerleştirilen bütün besinleri miktarlarıyla birlikte kaydediyor ve alışverişe gittiğiniz zaman hangi besinin az olduğunu gösteriyor. İnternete bağlı olarak çalışan bu buzdolabı, akıllı telefon ve alışveriş uygulamalarıyla otomatik olarak senkronizasyon sağlıyor. Dolayısıyla bilgisayar sistemiyle çalışan bir nesne, bir başkasıyla iletişime geçerek veri alışverişinde bulunuyor ve bu işlem manuel bir yönlendirmeye ihtiyaç duyulmadan, otomatik olarak yapılıyor.

 

IoT’nin Kullanım Alanları

Son istatistiklere göre, internet bağlantısına sahip 10 milyar cihaz üretilmiş durumda. Ancak bu cihazlar arasında birbiriyle iletişim kurabilen ve IoT ile çalışan cihazların oranı oldukça düşük. Bu oranın 2020 yılına kadar ciddi bir artış göstereceği biliniyor.

Nesnelerin İnterneti, gündelik hayatı büyük ölçüde kolaylaştıracak bir teknoloji olmakla birlikte, birçok kullanım alanı bulunuyor. Son zamanlarda üzerinde çalışılan ve trafik ışıklarından atık yönetimine kadar geniş bir işlevselliğe sahip olması düşünülen Akıllı Şehir teknolojisi buna örnek gösterilebilir. Akıllı Şehir tasarısının temel amacı, şehirdeki bütün sistemleri senkronize ederek kazaları tamamen önlemek. Örneğin bu çalışmada trafik ışıklarının otomatik zamanlama sistemiyle değil, bölgedeki trafik yoğunluğuna göre çalışması planlanıyor. Trafik ışıkları bunun için trafik algılayıcı sensörlerle senkronize ediliyor. Aynı şekilde, park yerlerindeki teknolojik sistemlerin de şehrin bütünüyle bağlantılı bir şekilde çalışması planlanıyor. Manchester, bugünlerde IoT teknolojisini uygulayan ilk şehirlerden birisi olmaya hazırlanmakta.[1]

Akıllı şehirler hakkında daha fazla bilgi edinmek için akıllı şehirler hakkında yazdığımız Akıllı Şehir Uygulamaları yazımıza bakabilirsiniz.

Nesnelerin İnterneti‘nin temel amaçlarından biri, insan kaynaklı hataları en aza indirgemek. Bu durum ticarette de büyük fayda sağlayacaktır. Bugünlerde stoklardaki ürünlerin yoğunluğunu otomatik olarak ölçen ve tükenmekte olan ürünler için tedarikçiye mesaj atan bir IoT uygulaması üzerinde çalışılıyor. Bu teknoloji firma sahiplerini ve çalışanlarını sayım yapma zahmetinden kurtararak kârın artmasına yardımcı olacaktır.

IoT Hayatımızda Neyi Değiştirecek?

Nesnelerin İnterneti, belki de son yılların en büyük teknolojik atılımı olacak. Ancak bu teknolojinin getireceği değişimleri sekiz başlık altında incelemek mümkün:[2]

  1. Şehircilik
  2. Ev ve Ofis Donanımı
  3. Sanayi Üretimi
  4. Taşıt Yönetimi
  5. Taşımacılık ve Lojistik
  6. Sağlık Hizmetleri
  7. Enerji Yönetimi
  8. Tarım

Teknolojik aletlerin el ile kullanılmasına gerek kalmadan kendiliğinde çalışmaları gündelik yaşamı büyük ölçüde kolaylaştıracak. Bugün kullanılan alarm sistemlerinde, ATM’lerde ve birçok teknolojik üründe IoT teknolojisine benzer bir çalışma sistemi bulunuyor. Ancak önümüzdeki yıllarda üretilen teknolojik ürünlerin neredeyse tamamında bu özelliklerin olacağını tahmin etmek zor değil.

Kaynaklar:

[1] https://www.gov.uk/government/news/manchester-wins-10m-prize-to-become-world-leader-in-smart-city-technology

[2] https://www.theglobeandmail.com/report-on-business/rob-magazine/the-future-is-smart/article24586994/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close