Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnternetiYapay ZekaRobotlar Dünyayı Ele Geçirebilir Mi?

Robotlar Dünyayı Ele Geçirebilir Mi?

 

Herkes I,Robot ve Matrix gibi yapay zekayı konu alan bilim kurgu filmlerini izlemiştir. Bu filmleri izlerken ve teknolojinin bu gelişimini gözlemlerken hepimizin aklına şu soru geliyor. Gerçekten ilerde robotlar dünyayı ele geçirebilirler mi?

Dünyada Einstein’dan sonra en büyük fizikçi olarak bilinen Stephan Hawking’in yaptığı çalışmalar herkes tarafından çok ilgi görmüştür. Çalışmaları, yazdığı tezler ve söylediği tarafsız görüşleri Hawking’i dünyanın en ünlü bilim insanı yapmıştır. Hawking,  Zeitgeist 2015 konferansında yaptığı demeçlerde yapay zeka konusuna da yer vermiştir. Merak edilen o meşhur soruyu da cevaplamıştır. Hawking’e göre yapay zeka bu hızla gelişmeye devam ederse bundan 100 yıl sonra dünyayı ele geçirebilir. Neden mi? Çünkü bu gün dünya üzerindeki en zeki varlığın neler yaptığını gözlemlemiştir. Savaşlar, küresel ısınma, ırkçılık, terör, katliam, sömürüler, çevre kirliliği, açlık… Bunları yapan insandan daha zeki bir varlık kendi çıkarları için neler yapmaz?

Yapay zekanın yapabileceklerinden Hawking dışında SpaceX’in kurucusu Elon Musk ve Microsoft’un kurucusu Bill Gates de korkuyor. Hatta Elon Musk bizim bir Matrix versiyonunda yaşadığımızı düşünüyor. Musk, “Bizim için en güçlü argümanın herhangi  bir simülasyonda olduğunu düşünüyorum. “ dedi. Daha sonrasında “40 yıl önce Pong vardı. İki dikdörtgen ve bir nokta. İşte olduğumuz yer burası. 40 yıl sonra yani şu an, milyonlarca insanın aynı anda oynadığı fotogerçekçi 3D simülasyonlar var ve her yıl daha da iyiye gidiyor. Ve yakında sanal gerçekliğimiz olacak, artırılmış gerçekliğe sahip olacağız. Eğer böyle gelişmeye devam ederse, o zaman oyunlar gerçeklikten ayırt edilemez olacak, kesinlikle ayırt edilemez.” sözleriyle düşüncelerini ifade etti.

Bu işin sinir bozucu yeri, Musk’a göre, şu anda hesaplanan büyüme oranını alıp binlerce yıl öncesine göre tahmin edersek, gerçek yaşama yakın video oyunları yaratma gücüne sahip olmamız kaçınılmaz. Hiçbir şekilde ayrıt edemez duruma geleceğiz. Çılgınca değil mi? Ama bunu söyleyen dünyanın önde gelen inovatif beyinlerinden Elon Musk.

28 Ocak 2015’te Reddit tarafından düzenlenen ‘Ask me Anything’ oturumunda katılan kullanıcılardan biri Bill Gates’e şu soruyu yöneltti: ”Süper zekalı makineler sizce insanoğlunun varlığını tehdit ediyor mu, ediyorsa ne kadar ediyor ve internet etkinliğinin tümüyle şifrelenmesi bizi bu tehlikeden korur mu?” Gates soruyu açık yüreklikle “Süper zeka konusunda endişelenen kampındayım.” diye cevaplayarak yapay zekanın gelişiminden korktuğunu itiraf etti. Sözlerine şöyle devam etti: “Önce makineler bizim için çok fazla iş yapacak ve süper zeki olmayacaklar. Bunu iyi yönetirsek olumlu gelişmeler olur.“.  “Bundan onlarca yıl sonra yapay zeka o kadar gelişecek ki endişelenmemek elde değil. Bu yüzden Elon Musk ve onun gibi düşünenlere katılıyorum ve bazı insanların neden endişelenmediğini anlamıyorum.” diyerek konuşmasını bitirdi.

Etrafımıza bakıp düşününce size de söyledikleri doğru gelmiyor mu? Özellikle robot Sophia’yı izleyince… Sophia, Hanson Robotics tarafından geliştirilmiştir. Bugüne kadar görüp görebileceğiniz  robotların içerisinde insana en çok benzeyenidir. İçerisindeki yapay zeka sayesinde insanlarla şakalaşıyor, sorularına mantıklı cevaplar veriyor ve bunları yaparken de 3000’e yakın insan mimiğini taklit ediyor. Yapay zeka bu gün bu kadar gelişmişken bunu düşünmek ve tahmin etmek sizce de kaçınılmaz değil mi?

https://www.youtube.com/watch?v=VmMK03r4NHw

RELATED ARTICLES

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler