Genel

Beyin tekrar başlatıldı

Özellikle psikoloji alanında dünyanın en prestijli özel üniversitesi kabul edilen Yale’de araştırmacılar domuzların beyinleri, domuzlar öldükten birkaç saat sonra kısmen canlandırılabilir olduğunu ortaya çıkardı.

Ekip, yaklaşımın beyni incelemek için yeni bir yöntem sunabileceğini ve hatta inme ve beyin bölümlerine kan akışının engellendiği ve diğer hücrelerin ölmesine neden olduğu diğer durumlar için yeni tedavilerin geliştirilmesine ve test edilmesine yardımcı olabileceğini söyledi.

Ölü beyinlerden alınan hücreleri içeren birçok çalışma, kan dolaşımını durdurduktan sonra beyin hücrelerinin ölmeyebileceğini öne sürdü.

Edinburgh Üniversitesi’nden Prof. Tara Spiers-Jones, araştırmanın beyni incelemek için yeni bir yol sunduğunu söyledi ve ekledi: “Bizi insan yapan ve beynin yıkıcı hastalıklarını tedavi etmemize yardımcı olacak olanı anlamak için beyin fonksiyonunun daha iyi anlaşılması önemlidir” dedi. “Ancak bu çalışma, kafalarının bir kavanoza canlı tutulduğu Futurama karikatüründe tasvir edildiği gibi ölümden sonra insan beyninin korunabilecegi anlamına gelmez. Bunun yerine, domuz beynindeki daha temel hücre işlevlerinden bazılarının geçici bir korunması diye düşünebiliriz. ”

Ahmet Alperen Yeşilova

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close