Sağlık

Japonyada bir ilk!

Japonya ilk insan-hayvan embriyo deneylerini onayladı. Araştırma nakil için yeni organ kaynaklarına yol açabilir. Tokyo Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi’ndeki ekipleri yöneten Hiromitsu Nakauchi, fare ve sıçan embriyolarında insan hücreleri yetiştirmeyi ve bu embriyoları taşıyıcı hayvanlara nakletmeyi planlıyor. Nakauchi’nin nihai amacı, insan hücrelerine nakledilen ve sonunda insanlara nakledilen organları üretmek.

İnsan-hayvan hibrid embriyoları, Birleşik Devletler de yapılmıştı, ancak hiçbir zaman sona ermemişti. Ülke bu tür bir araştırmaya izin vermesine rağmen, Ulusal Sağlık Enstitüleri 2015 yılından bu yana bu tür işleri finanse etmek için bir moratoryum düzenledi.

Nakauchi, yavaş ilerlemeyi planladığını ve herhangi bir melez embriyoyu bir süre ertelemeye kalkmayacağını belirtti. Başlangıçta, hayvan organlarının çoğunlukla oluştuğu hibrit fare embriyoları yetiştirmeyi ardında da domuzlarda hibrit embriyolar yetiştirmeyi planlıyor.

Bazı biyoetikçiler, insan hücrelerinin hedeflenen organın gelişiminin ötesine geçmesi, gelişmekte olan hayvanın beynine gitmesi ve bilişsel özelliklerini  potansiyel olarak etkilemesi ihtimalinden endişe duyuyor fakat Nakauchi  etiği hiçe sayıyor …

Ahmet Alperen Yeşilova

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close