Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaAkıllı AraçYapay Zeka Destekli Nesnelerin İnterneti

Yapay Zeka Destekli Nesnelerin İnterneti

Yapay zeka ve Nesnelerin İnterneti, kendi başlarına benzersiz teknolojilerdir, ancak onları daha da ilginç kılan, kesişme biçimleridir. IoT kelimesini düşündüğünüzde aklınıza ne geliyor? Muhtemelen internet üzerinden bağlı çok sayıda benzersiz şekilde tanımlanabilir nesneler. IoT, bağımsız cihazları birbirine bağlayabilmemizi ve veri alışverişinde bulunabilmelerini ve etkileşim kurabilmelerini sağlayarak en iyi şekilde yararlanmamızı sağlar. Ancak IoT cihazların ürettiği büyük veri akışları çok zor olabilir. İşte AI’nın devreye girdiği, akıllı nesnelerin interneti ile tanıştığı yer. AI, sağlık, finans ve Alexa ve Siri gibi kişisel asistanlar, akıllı cihazlar ve sensörler, ev aletleri ve yardımcı programlar ile günlük hayatımız dahil olmak üzere çeşitli alanlarda çok çeşitli uygulamalar yarattı. AI’nın IoT ile birleştirilmesi, her iki teknolojinin de AI’nın yardımıyla daha fazla yararlanılabilen bağlı cihazlardan elde edilen veriler olan ortak bir payda etrafında iletişim kurup döndüğü için yeni bir geleceğin vaadini getiriyor.

Yapay Zekanın Sağladığı Faydalar

 

Hızlı Yanıtlar

Nesnelerin interneti, işletmelerin operasyonları izlemede ve şirketlerin günlük faaliyetleriyle ilgili derinlemesine bilgi sahibi olmalarında yardımcı olabileceği açıktır. Bununla birlikte, bu devasa verilere her zaman hızlı bir tepki verilemez. Akıllı Nesnelerin İnterneti, cihazlardan gelen ve gelen büyük miktarda veriyi parçalama gücüne sahiptir. Bunun en iyi yanı, tüm işlem makine ve yazılım odaklı olduğu için, herhangi bir insan müdahalesi olmadan gerçekleştirilebilmesidir, bu da onu hatasız hale getirir ve doğruluk oranlarını iyileştirir.

Örneğin, Fujitsu, ısı stresinin bir sonucu olarak işçi verimliliğindeki düşüşler konusunda uyarılmak için akıllı nesnelerin kullanılmasına pilotluk yaptı. Bankalar, sahte işlemlere daha hızlı yanıt verilmesini sağlayan otomatik CCTV görüntü analizi de dahil olmak üzere, ATM kullanımlı gerçek zamanlı ATM kullanım analizini değerlendiriyor.

Tahmini Analiz ve Bakım

Tahmine dayalı analitik, mevcut verilere bakan analiz alanıdır ve sonuçlara göre gelecekteki olası olayları öngörmektedir. IoT ve AI’nın kestirimci bakımın temeli olduğunu söylemek abartı olmaz.

IoT, ekipman arızasına hızlı bir şekilde yanıt vermeyi zaten sağlar. Aslında, AI destekli IoT teknolojisi, makinelerin tahmine dayalı analiz yapmalarına izin veren yöntemleri uygulayarak yanlış veya arızaların oluşmasını önleyebilir. Yani işletmeler olası aksilik ve arızaları önceden tespit edebilecek ve bakımları üzerinde çalışabilecekler. Bu nedenle, başarısızlıktan önce bile koşullar tespit edildiğinden, kayıp olasılığı oldukça azalır. Bu, büyük şirketlerin maliyetlerinden tasarruf etmede ve işlerinde aksaklıklardan kaçınmaları için onlara büyük faydalar sağlayacaktır.

Örneğin, bir Avustralya kamu hizmeti şirketi, hangi koşulların ekipman arızasıyla sonuçlandığını tahmin etmek için IoT veri akışlarına dayanan tahmine dayalı analitik kullanıyor. Sonuç olarak, zaman zaman önleyici işlem yapabilir ve masraflı onarımlardan kaçınılabilir.

Daha İyi Operasyonel Verimlilik

IoT cihazları, işletmelerin bireysel bileşenlerin performansını yapay zeka kullanarak yapılan tahminlerle mikro ölçekte değerlendirmelerini sağlayan geniş veri akışları sağlar. Ancak akıllı bilgi işlem bu veri akışlarındaki bilgileri geleneksel analizlerden daha hızlı bir şekilde değerlendirebilir. IoT uç noktalarının sağladığı çok sayıda veri akışı, işletmelerin her bileşenin performansını derinlemesine ölçmelerini sağlar. Yapay zeka yoluyla elde edilen derinlemesine içgörüler, genel iş süreçlerini sıfırdan geliştirmek için kullanılabilir; bu, operasyonel verimlilik artışı ve maliyetlerin düşmesiyle sonuçlanabilir, böylece işinizde zaman ve maliyet hakkında bilgi edinir ve daha fazla verimlilik için onları otomatikleştirir.

AI GÜÇLÜ UYGULAMALAR

Transponderli hayvanlar, kıyı sularındaki elektrik istiridyeleri, araçlardaki sensörler, vücut izleme implantları, çevre için DNA analizi veya sahadaki operasyonlar gibi çok çeşitli cihazlar IoT uygulamalarından faydalanmaktadır. Uygulama alanları genel olarak şu şekilde sınıflandırılır:

1-Sağlık ve Zindelik

 

IoT teknolojileri sağlık sektöründe bir dizi uygulama alanı arayabilir – Son kullanıcıların tıbbi kayıtları kontrol etmelerini, giyilebilir cihazlarla sağlıklarını izlemelerini, evde veya ofiste tanısal laboratuar analizleri yaptırmasını ve sağlığı izlemelerini Web tabanlı akıllı mobil cihaz uygulamaları ile sağlar. IoT’nin sağlık hizmetlerinde uygulanması, özellikle kırsal alanlarda bulunan daha uzak bölgelerdeki insanlara veya hastaneye sık sık gitmeye zorlananlara tedavinin erişimini iyileştirebilir. Bakım altındaki kişiye uygulanan tıbbi tedavi, tedavinin ve ilacın tıbbi tedavi gören kişiler üzerindeki etkisini öğrenerek arttırılabilir. Sensörleri ve akıllı etiketleri kullanarak ilaçları takip edebilir, sıcaklık ve nem gibi çevresel koşullarını izleyebiliriz. Makine öğrenmesi, giyilebilir verilerimizin, temel çizgimizi benzer şekilde öğrenmesini öngörerek, hayati önem taşıyanlarımız ne zaman anormal hale geldiğinde doktora ya da ambulansı arayacağını belirleyebilir.

2-Akıllı Şehirler

Akıllı şehirler, akıllı evler ve ofisler, gelişmiş trafik kontrol sistemleri, akıllı su temini, daha güvenli ve otomatik ulaşım, güvenlik ve gözetim ve akıllı aydınlatma içerir. IoT kullanarak, metro şehirlerinde veya karayollarında araç trafiğini izlemek ve trafik sıkışıklığını önlemek için trafik yönlendirme kuralları sunan çeşitli hizmetleri uygulamak mümkün olacaktır. Sensörler ve RFID’ler tarafından sağlanan bilgileri kullanarak boş park yerini bulabiliriz. RFID ve sensör teknolojileri mevcut park yerlerinin izlenmesine ve sürücülere otomatik park önerileri sağlayarak metropol alanlardaki hareketliliğin arttırılmasına izin verir. Sensörler yardımıyla daha güvenli ve otomatik taşıma mümkündür – trafiği izleyebilir ve araba sayısı ve ortalama hız gibi karayolu trafiğinin önemli parametrelerini toplayabiliriz. Sensörler, karayollarında araç trafiğinin çalışmasını gözlemleyebilir ve ortalama hız ve araç sayısı gibi toplu gerçekleri toplayabilir.

3-Çevresel izleme

Sağlık kuruluşları tarafından daha fazla kullanılabilecek sıcaklık, nem, toprak koşulları ve hava kirliliği seviyesi gibi önemli çevresel parametreler toplanacaktır. Algılayıcılar tarafından sağlanan bilgiler, ihlalleri tanımlamak veya herhangi bir kaza yerini analiz etmek için hukuk kuruluşları tarafından kullanılabilir. Akıllı su beslemesi sayesinde, sızıntının yerini belirleyerek su kaybını önleyebiliriz. Akıllı sensör ağı sayesinde bu verimli bir şekilde yapılabilir.

4-Akıllı evler ve Gözetim

IoT yaşam biçimini değiştirecek. Hayatımızı konforlu ve kolay hale getirir. Örneğin akıllı telefonlar kullanarak ev sıcaklığını ayarlayabilir, ışıklandırmaların kontrolünü ve otomasyonunu ayarlayabilir ve evde olmadığınız zamanlarda kapıları kilitleyebiliriz. Bu IoT cihazlarıyla zaman ve enerjiden tasarruf sağlayabiliyoruz. Güvenlik ve Gözetim bugünün bakış açısı için önemli bir gerekliliktir. Binalarda, alışveriş merkezlerinde, otopark ve tanı merkezlerinde, sinema salonlarında ve diğer birçok halka açık yerlerde, insanların şüpheli davranışlarını izleyebiliriz. Yapay zekanın yüz ve duygu tanıma teknikleri ile davranış izleme çok kolaydır.

Sonuç

IoIT dönemi, mevcut süreçlerde iyilik için bir değişiklik getirecektir. Otomasyon ve derinlemesine analiz el ele yürüdüğü için, endüstriler ve şirketler, kâr ederken, büyümenin avantajlarından faydalanacaktır. IoIT uç ​​noktalarının, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için üstün avantajlar sağlayan gerçek zamanlı veri gruplarına sahip olabileceği açıktır. Faydaları elde etmek için bu verileri kullanmak, asıl zorlu görevdir.

Yazar: Metin Can Ayar

Metin Can Ayar
Metin Can Ayar
İstanbul Bilgi Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler