Cuma, Şubat 23, 2024
Ana Sayfa5GKoronavirüs Salgınını 5G Teknolojisi Mi Başlattı?

Koronavirüs Salgınını 5G Teknolojisi Mi Başlattı?

 

 

Koronavirüs salgınının yayılmasıyla birlikte her gün yeni komplo teorileri üretiliyor. SARS-COV-2 olarak da bilinen virüs, 1 milyon 252 bin vakaya ulaştı ve 68 bin insanın da ölümüne sebep oldu.

Virüsün laboratuvar üretimi olduğu defalarca yalanlandı. Virüsün kökenleriyle ilgili özellikle araştırma yapan İngiliz bilim insanları virüsün doğal yollarla türediğini düşünüyor ve İngiliz yetkililer artık virüsün özel olarak üretilmiş olduğu ihtimalini göz önüne bile almıyorlar.

https://www.nature.com/articles/s41591-020-0820-9

Ancak bu sefer de virüsü 5G teknolojisinin yaydığı teorisi ortaya atıldı.  Wuhan’da ve İngiltere’de teoriyi destekleyenlerin 5G direklerini yıkmaya, polisle çatışmaya başladığı söyleniyor. Basında ve sosyal medyada yer alan bazı yorumlar, yeni koronavirüsü 5G teknolojisinin yarattığını ya da bağışıklığı zayıflatarak Kovid-19 olmayı kolaylaştırdığını öne sürüyor. Teorinin savunucuları 5G dalgalarının oksijenin yapısını değiştirdiğini ve akciğere zarar verdiğini iddia ediyor. Ayrıca aynı kişiler WiFi ve 5G dalgalarının vücuttaki parazit ve bakteri gibi yararlı canlıların yapılarını bozduğunu, bu sebepten de grip benzeri semptomlar görüldüğünü açıklıyorlar.

Virüsün yayıldığı ilk haftalarda karantina altına alınan gemilerde, Çin’in Wuhan kentinde ve vaka sayısının hızla arttığı bir çok bölgede 5G teknolojisinin kullanıldığı veya kullanma denemelerinin yapıldığı söyleniyor. Sosyal medyadan örgütlenen insanların taşkınlıklarına karşın İsviçre hükümetinin 5G çalışmalarına ara verdiği de söylentiler arasında.

Hacettepe Üniversitesi’nden Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’a göre 5G’nin veya başka bir teknolojinin bu virüsü ortaya çıkarmış olma ihtimali yok. Independent Türkçe’ye konuşan Ceyhan, “Ya biri dalga geçmiş ya da ilgi çekmek için böyle şeyler söylüyorlar” dedi ve ekledi:

Radyasyonun bu şekilde bir mutasyona yol açması mümkün değil. Çünkü bu, radyasyon gibi bir etkenin bir gen parçasında değişiklik yapmasıyla çıkmış bir virüs değil.

İskoçya’da 5G’yi test eden Glasgow Üniversitesi‘nde araştırmacı olarak bulunan Yusuf Sambo, “Evet, 5G’nin sağlık üzerindeki etkilerine dair endişeler var, ancak bu endişe viral enfeksiyonlarla ilgili değil, kanserle ilgili” dedi.

Surrey Üniversitesi‘nde kablosuz iletişim alanında uzmanlaşmış araştırmacı Fabien Heliot da 5G’deki dalga biçimlerinin 4G’ye benzer şekilde tasarlandığını söyledi. Heliot’a göre 5G’nin olası yan etkileri 4G, 3G, 2G, WiFi ile aynı. Çünkü tüm bu kablosuz iletişim teknolojileri enerjiyi yayan elektromanyetik dalga biçimini kullanıyor. Heliot ayrıca, ne canlı ne de cansız olarak tanımlanan virüsün, radyasyon tarafından yaratılamayacağını söyledi. “Aslında tam tersi bir durum var. Radyasyonun canlılara zarar vermemesini sağlamak için kurallar koyuluyor.”

Teyit.org’un açıklamalarına göre de henüz 5G teknolojisinde kullanılan herhangi bir dalganın insan sağlığına zarar verdiğine dair bir bilimsel çalışma yok. Bunun yanında herhangi bir sağlık kuruluşundan, Dünya Sağlık Örgütü’nden veya ülkemiz Sağlık Bakanlığı’ndan da bu iddiaları kanıtlayacak yönde herhangi bir açıklama gelmedi.

Teyit.org gibi Agence France-Presse’ in (dünyanın üçüncü en büyük haber ajansı) kurduğu doğru haber kontrolü sitesi factcheck‘te bu iddiaları yalanladı.

Hatta, Dünya Sağlık Örgütü 2014’te yaptığı araştırmaların sonucu olarak, telefon ve elektromanyetik dalgaların insan sağlığına ters bir etkilerinin bulunmadığını, ve kanser gibi vakaların elektromanyetik dalgalardan kaynaklandığının kanıtlayamayacağını da açıkladı.

Özellikle WhatsApp grupları ve sosyal medya aracılığıyla yayılan bu tip iddiaların çoğunlukla halkı kışkırtacak ve toplumu kaosa sürükleyecek yalanlar olduğunu, 5G teknolojisini durdurmaya çalışmanın kimi kötü amaçlı kişilerin işine yarayabileceğini unutmamak ve sağduyulu olmak gerekiyor.

Hep birlikte evlerimizden ayrılmamaya ve güvenilir açıklamaları özenle dinlemeye devam edelim. Sağlıcakla…

Kaynak ve yararlı linkler:

https://www.independentturkish.com/node/158556/sa%C4%9Flik/koronavir%C3%BCs%C3%BC-5g-teknolojisi-mi-yaratt%C4%B1-i%C5%9Fte-bilimin-verdi%C4%9Fi-cevaplar

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/electromagnetic-fields-and-public-health-mobile-phones

https://factcheck.afp.com/experts-dismiss-claims-5g-wireless-technology-created-novel-coronavirus

https://teyit.org/5g-ile-yeni-koronavirusun-ortaya-cikisi-arasinda-baglanti-oldugu-iddiasi/

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler