Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaDijital DönüşümYapay Zekalı Aktris Filmde Başrol Oynayacak

Yapay Zekalı Aktris Filmde Başrol Oynayacak

Yapay zekanın hangi işleri elimizden alacağı uzun yıllardır tartışma konusu. Birçok insanın aklına gelmeyen ihtimal ise yapay zekalı sanatçılar. Resim, müzik, edebiyat ve sinema gibi alanlarda yapay zekanın insanın yerine geçemeyeceğini düşünüyoruz. Bunun sebebi ise sanat faaliyetlerini sadece insanların yapabileceğine dair inancımız.

Japon bilim insanları Kohei Ogawa ve Hiroshi Ishiguro‘nun bilimsel çalışmalarının bir ürünü olan Erica 70 milyon dolar bütçeli bir bilim kurgu filminde başrolü oynayacak ve bu sinema tarihinde bir ilk olacak. İnsanların yapay zekaya bakış açısını değiştirecek, “b” adlı filmin çekimleri 2019’da başlamıştı, verilen aranın ardından çekimler 2021’de devam edecek.

New rival of robot Sophia: Erica from Japan - gracehui.com

Hikayesi Eric Pham tarafından yazılan “b” , geliştirdiği yapay zekalı bir robotun tehlikede olduğunu fark edip robotu kurtarmaya çalışan bir bilim insanını ele alacak. Yapay zeka ve insan arasında empati kurmamızı sağlayacak filmin diğer oyuncuları henüz belli değil.

Japon bilim insanları Erica’ya oyunculuk eğitimi verirken metot oyunculuğu ilkelerini öğretmiş. Bilim insanları, Erica herhangi bir oyunculuk veya hayat tecrübesine sahip olmadığından Erica’nın ortaya koyacağı performansı bire bir simüle etmek durumunda kalmış. Bu süreçte Erica’nın hareketleri, kelime seçimleri ve vücut dili teker teker optimize edilmiş.

Osaka ve Kyoto Üniversitelerinin ortak çalışmasıyla geliştirilen Erica, verdiği ropörtajlar sırasında insan benzeri davranışlar sergiliyor, karşısındaki kişiyi yerine göre gözleriyle veya kafasıyla takip ediyor ve sorulara mantıklı cevaplar veriyor. Mucitlerinden Ishiguro’nun belirttiğine göre Erica bir çok fotoğrafın işlenmesiyle şekillenmiş bir yüze sahip. Fotoğraflar özel olarak seçilmiş  ve Erica bir çok insanın “güzel” bulacağı bir yüze sahip olacak şekilde üretilmiş.

Guardian’ın haberine göre Erica şu ana kadar üretilen en zeki android ve Japonya’nın dünyada android devriminde öne çıkmasını sağlıyor.

Erica, the 'most beautiful and intelligent' android, leads Japan's ...

Erica’nın “b”den sonra başka filmlerde de oynaması bekleniyor.

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler