Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaAkıllı EvlerAkıllı Süpürge Güvenliği

Akıllı Süpürge Güvenliği

Teknolojiler kolayca kabul edilir çünkü hayatımızı çok kolaylaştırırlar. Teknolojilerin arka planını anlamak zor olabilir, bu da çoğumuzun gerekli önlemleri almamasına neden olur. Giderek daha sık olarak, saldırıya uğrayan ve garip şeyler yapan akıllı teknoloji hikayeleri duyuyoruz. Akıllı süpürgelerimizin bile riskleri var!

Bu risklerin çoğu, teknolojinin insan hayatına getirdiği kolaylıkların insanlar için daha önemli olmasındandır. Akıllı ve bağlı evler geleceğin yoludur ve zaten hayatımızı çoğumuzun hayal ettiğinden daha fazla etkilemektedir. Evlerimizde enerji verimliliği, güvenlik gibi şeyler için akıllı cihazlar bulunmakta.

Aslında, akıllı ev yükseltmeleri, çok fazla iş yapmadan evinizin değerini gerçekten artırabilecek birkaç şeyden biridir. Yeni evlerin bir miktar akıllı cihaz yeteneği ile donatılmış olmasını bekleyen birçok genç alıcı var. Akıllı eklentiler veya aydınlatma sistemleri gibi şeyler çoğu emlakçı tarafından büyük bonuslar olarak kabul edilir.

Akıllı cihazlar inanılmaz görünebilir ve hayatlarımızı kolaylaştırsa da, her şeyi daha az güvenli hale getirebilirler. Pek çok insanın farkına varamadığı şey, herhangi bir akıllı cihazın bir risk olabileceğidir. Akıllı süpürge gibi önemsiz görünecek kadar basit olanlar bile.

Süpürge Sizi Gözetliyor mu?

Her şey yolunda gidiyor, telefonunuzla süpürgenizi yönetebiliyorsunuz ve siz işteyken süpürgenizi çalışması için zamanlayabiliyorsunuz. Bir şeylere çarpmaktan kaçınmak için kullandığı bir kamera var ve farklı odaların farklı oranlarda temizlenmesi için bir rota ayarlayabilirsiniz. Bu harika! Sadece süpürge sizi dinlemekle kalmaz, aynı zamanda eviniz her zaman temizdir!

Akıllı süpürgeler, kodlama açısından nispeten basittir ve bu nedenle çok güvenli değildir. Süpürgeniz çevrimiçi çalıştığı için, bilgisayar korsanı IP adresinize ve konumunuza erişebilir ve başarılı bir giriş neredeyse çok kolay olur.

Önlemlerin Alınması

Öyleyse ne yapmalı? Akıllı evlerin tüm avantajlarından vazgeçip işleri manuel olarak mı yapmalı?

Kötü bir fikir olmayabilir.

Öyle ya da böyle akıllı cihazlar muhtemelen hayatınızın bir parçası. Neyse ki, akıllı evinizin güvenliğini artırmak için kullanabileceğiniz, sık sık parola değiştirme ve uzaktan erişimi engelleme gibi bir dizi ipucu ve püf noktası vardır .

Yapabileceğiniz başka bir şey de etik hacklemeyi desteklemek için çalışmak. Etik hackleme, “iyi adamlar” ın zayıflıkları bulmak için ağları hacklediği ve sorun haline gelmeden onları düzeltebilecekleri uyardığı siber güvenliğin değerli bir yönüdür . Nihayetinde, şirketlerin bilgisayar korsanlarının ürünlerini başarıyla ele geçirmesini önleyebilecek daha iyi sistemler ve siber güvenlik uyarıları geliştirmelerine yardımcı oluyorlar. Akıllı cihazlar giderek daha popüler hale geliyor ve yeni evlerde düzenli bir şey haline geliyor.

Akıllı cihazların birçok faydası olmasına rağmen, akıllı süpürge gibi riskli olarak düşünmeyeceğimiz cihazlarda bile önemli riskler vardır. Bu risklerin azaltılması hem etik hack hizmetlerini kullanabilen şirketler hem de evlerinin korunmasını artırmak için adımlar atabilecek ev sahipleri için inanılmaz derecede önemlidir.

Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler