Genel

NASA Mars’a Ağaç Gönderiyor

NASA, Perseverance (Azim) uzay aracını bir Mars görevine göndermek için tüm hazırlıklarını tamamladı. Ancak bu araç uzay araştırmaları tarihinde bir ilke imza atacak çünkü Perseverance oksijen üreten mekanik bir ağaç ve bir helikopter taşıyor olacak. Mekanik ağaç aynı dünyamızdaki ağaçlar gibi karbondioksidi oksijene çevirebilecek özelliiklere sahip olacak, minik helikopterin ise aynı bir drone gibi Perseverance aracına yardım etmesi planlanıyor.

NASA 8 yıl aradan sonra Mars’a bir araç gönderecek ve bu Mars’ı hedefleyen 5. araç olacak. Amacı Mars’ta muhtemel yaşam izlerini tespit etmek olan Perseverance Atlas V roketi ile fırlatılacak.

NASA's Mars 2020 Perseverance rover launch: Live updates | Space

Mikrofon, 20 kamera, termal ısı ölçerler, lazer ve çeşitli bilimsel ekipmanlarla donatılmış olan araç 2021 yılında daha önce incelenmemiş bir Mars arazisine iniş yapacak. 2 yıllık öngörülen malzeme toplama sürecinin ardından elde edilen örnekleri bilim insanlarına ulaştırmak üzere 2031 yılında geri dönecek.

Ülkeler arasında Mars yarışı hız kazanıyor. Daha önce Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri Mars’a insansız keşif uçuşları düzenledi. Bilim insanlarının amacı Mars’ın yaşanabilir olup olmadığı, geçmişte herhangi bir canlının bu kızıl topraklarda yaşayıp yaşamadığı gibi soruların cevabını net olarak bulabilmek.

Consider the Martians: Scientists need to confirm whether life ...

Atabek Batuhan Bilgiç

İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close