Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaGenelSosyal Medya Yasası Maddeleri ve İçeriği

Sosyal Medya Yasası Maddeleri ve İçeriği

Bugün itibariyle TBMM’de yeni bir sosyal medya düzenlemesi tartışıldı ve oy çoğunluğuyla kabul edildi. Bu düzenlemenin içeriği ne? Kullanıcıları neler bekliyor?

Önümüzdeki günlerde İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kapsamında 10 madde yürürlüğe girecek. Bu maddeler Facebook, İnstagram, Youtube gibi büyük sosyal medya platformlarını etkileyecek.

48 gün sonra TBMM yeniden mesaiye başlıyor! - Güncel haberler

Sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırmak zorunda olacak.Bu kurala uymayan şirketlere para cezası, bant genişliği daraltılması gibi yaptırımlar uygulanacak.

Günlük bir milyondan fazla kullanıcı erişimine sahip olan yurt içi veya yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye’de temsilci bulunduracak.

A guide to ace-ing social media | The Drum

Sosyal medya kullanıcıları hukuki olarak “unutulma hakkı” kullanabilecek veya kendilerinin rızası dışında bulunan özel içeriklerin kaldırılmasını isteyebilecek. Mahkeme kararlı başvuruları yanıtsız bırakan ağ sağlayıcılara para cezası verilebilecek. Hukuka aykırı olduğu belirlenen içerikler sosyal medya şirketlerine bildirilecek ve kaldırmaları talep edilecek. 48 saat içinde içerik kaldırma başvurusuna cevap vermeyen firmalar 5 milyon liraya varan cezalarla karşılaşabilecek.

How Social Media is being used to exacerbate gender-based violence ...

Bu yasayla terör, iftira, küfür, kadın ve çocuk istismarı, suç ve suçluyu övme, şiddeti özendirme, kamu düzenini bozma ve nefret suçları gibi suçların sosyal medyada cezasız kalmaması hedefleniyor.

Bunun yanında yalan haberler, siber zorbalık, ırkçılık ve siyasi bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi de bu yasayla aşılması planlanan durumlar.

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler