Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnterneti2021'de Bizi Bekleyen IoT Trendleri

2021’de Bizi Bekleyen IoT Trendleri

Hiç kuşkusuz nesnelerin İnterneti (IoT), son yıllarda ortaya çıkan en önemli teknoloji trendlerinden biridir. Bundan bir kaç sene önce, “internet” kelimesi bilgisayarların geniş ölçekli ağını ifade ederken, günümüzde ise küresel ölçekte arabalardan mutfak aletlerine ve endüstriyel makinelere kadar her boyutta ve şekilde cihazların birbirine bağlı olduğu ve dijital olarak bilgi paylaştığı gerçeğini ifade eder.

https://threatpost.com/top-10-iot-disasters-of-2019/151235/

Küresel koronavirüs salgını hayatımızın her alanında olduğu gibi, şüphesiz bu trendin yaşamlarımızı geliştirme ve etkileme biçimini etkiledi. İnsanlar arasındaki temasın şimdilik daha sınırlı olduğu bir dünyada cihazlar ve aletler arasındaki temas, bağlı kalmamıza yardımcı olabilmektedir.

Hadi şimdi de 2021’de bekleyebileceğimiz bu mega trendin ortaya çıkardığı bazı gerçeklere bir bakalım.

IoT’ye sağlık alanında yatırım hızla yükseliyor
https://iotbusinessnews.com/2020/03/25/05014-how-to-apply-iot-in-healthcare-best-approaches-and-use-cases/

Teletıptan yaşlılar ve engelliler için otomatik ev yardımına, akıllı giyilebilir cihazlar, sensörler ve bağlı cihazlar, sağlık hizmetlerinin şeklini değiştirmeye devam edicektir. Ayrıca, virüssel bulaşma riskinin özellikle yüksek olduğu durumlarda, örneğin hastanelerdeki bakım evleri ve bulaşıcı hastalık servislerinde gereksiz teması en aza indirmek için de bu teknolohi kullanılacaktır.

Devam eden pandeminin teknolojiye dayalı sağlık hizmeti dönüşümünün benimsenmesini nasıl hızlandırdığının harika bir göstergesi olarak, ABD’deki sağlık hizmeti sağlayıcılarıyla “sanal ziyaretler” veya çevrimiçi randevuların sayısı için orijinal tahminler 36 milyondu. Gerçekte, bu sayı şu anda bir milyara yakın olacak ve bu eğilim, 2021’de de hiç şüphesiz yukarı doğru devam edecek.

Yaşlıların kendi evlerinde daha uzun süre bağımsız kalmalarını sağlayacak cihazlar için pazarda da güçlü bir büyüme görüldü. Bu, akrabaları veya sağlık hizmeti sağlayıcılarını müdahalenin gerekli olabileceği konusunda uyarabilecek düşmeleri veya normal günlük rutinlerdeki değişiklikleri tespit etmek için yapay zeka kullanan araçları içerecektir. Covid-19’un ortaya çıkardığı zorluklara uyarlanan bu teknoloji, evde koruyucu veya tecrit edici olabilecek kişilerin sağlığında hızlı bir bozulma olup olmadığını belirlemek için kullanılabilir, çünkü hastalık, insanları genellikle birkaç saat içinde kendi başlarına yardım arayamayacakları bir duruma sokabilir.

IoT, daha üretken bir şekilde evden çalışma anlamına gelicek

Ofislerde ve şehir merkezlerinde bir araya gelen çok sayıda insan, sağlık endişeleri nedeniyle bugünlerde evden çalışmak durumunda kaldı. Alexa gibi yapay zeka destekli kişisel asistanlar artık evlerimizde ofisten uzakta çalışırken günümüzü yönetmemize yardımcı olacak şekilde tasarlanmış daha fazla uygulama bekleyebiliriz. Bu, daha akıllı otomatik zamanlama ve takvim araçlarının yanı sıra daha kaliteli, daha etkileşimli video konferans ve sanal toplantı teknolojisi anlamına gelir. Örneğin, Microsoft’un Virtual Stage platformu, daha kapsamlı ve yüksek kaliteli yapay zeka destekli sunumlar yapmamız için Azure Kinect sensörlerini kullanıyor.

Şirketler hala fiziksel varlığa ihtiyaç duyduğunda – çoğu üretim, endüstriyel ve lojistik operasyonda olduğu gibi – IoT, ile cihazların daha etkin bir şekilde uzaktan izlenebileceği anlamına gelir. Otomatikleştirilmiş makinelerin için mühendislere ihtiyaç olduğunda veya bakım zamanı konusunda gönül rahatlığı sağlar ve personel müdahalesi gerektiğinde ilgili yetkilileri uyarılabilir.

Perakende sektöründe IoT – daha güvenli ve daha verimli mağazalar ve süpermarketler

Salgının ilk günlerinde gördüğümüz gibi, temel olmayan birçok satış noktası, büyük ölçüde çevrimiçi perakendeciliğin ortaya çıkması sayesinde, hayatlarımızda minimum kesinti ile geçici olarak kapatılabilir. Bununla birlikte, gıda ve ilaç gibi temel ihtiyaçları sağlayan mağazalar, yerel halkın temel ihtiyaçlarına hizmet etmek için açık kalmalıdır.

https://www.b2b2csolutions.com/technology/is-retail-industry-really-going-through-a-slump/

Önümüzdeki yıl, evlerimizi yiyecek ve diğer temel malzemelerle doldururken hayati olmayan insan etkileşimi ihtiyacını azaltan Amazon’un tam otomatik süpermarketleri gibi yenilikçi modeller için yeni bir amaç görmeyi bekleyebiliriz. IoT özellikli cihazlar aracılığıyla otomasyon, mağazalara envanter gönderen devasa sipariş karşılama merkezlerinde de büyümeye devam edecek. Temassız ödeme yöntemleri de, bir süredir gelmesi beklenen “nakitsiz topluma” doğru ilerledikçe giderek yaygınlaşacak – kendi zorluklarını da beraberinde getirecek.

Perakendecilikteki diğer gelişmeler, müşterilerin mağazalar etrafındaki hareketlerini izlemek için RFID etiketlerinin kullanımını içerecek. Daha önce olduğu gibi, bu müşterilerin raflardaki vitrinler ve ürünlerle nasıl ve ne zaman etkileşime girdiğini kaydederek stok yerleştirme ve yenileme konusunda kararlar vermek için kullanılacaktır. Bu yıl toplumda yaşanan değişimlerin ışığında, şimdi de mağaza, süpermarket ve alışveriş merkezlerinin özellikle yoğun alanlarında sosyal mesafeyi izlemek ve aşırı kalabalıklaşma tehlikesine karşı korumak için giderek daha fazla kullanılacaktır.

Şehirlerde IoT

“Akıllı şehir” kavramı, yol ağlarındaki trafiği izlemek için kullanılan IoT teknolojisi, toplu taşıma kullanımı, trafiğe kapalı alanlarda yaya trafiği, geri dönüşüm merkezleri ve çöp toplama gibi sivil olanakların kullanımı ile son yıllarda popülaritesi artmaktadır. Akıllı sayaçlar, evlerde ve işyerlerinde enerji kullanımını kaydeder, böylece yoğun dönemlerde talepleri karşılamak ve ihtiyaç duyulmayan yerlerde israfı önlemek için arz dengelenebilir.

https://www.researchgate.net/publication/316240064_Internet-of-Things_Based_Smart_Cities_Recent_Advances_and_Challenges/figures?lo=1

Önümüzdeki yıl, kullanılabilir hale gelen yeni teknolojileri daha iyi kullanmalarını sağlamak için belediye makamlarında dijital yetenekler geliştirmeye yönelik bir kaynak artışı bekleyebiliriz. Değişen bir toplumun zorluklarının üstesinden gelmek söz konusu olduğunda bu çok önemli olacaktır. Toplu taşıma, şehir merkezindeki ofisler ve eğlence merkezleri ve parklar gibi rekreasyon tesisleri ile ilgili güvenlik endişeleriyle, IoT teknolojisi yetkililerin ve işletmelerin kullanım modellerini daha iyi anlamalarına ve güvenlik önlemlerini ve acil durum müdahale stratejilerini daha verimli bir şekilde planlamalarına olanak tanıyacak.

Geleceğin Akıllı Uygulamalarının Yapı Taşı – Uçta Hesaplama (Edge Computing)

Son olarak, edge computing Covid nedeniyle ortadan kalkmayacak bir başka güçlü trend. Büyük olasılıkla benimseme hızının ve inovasyon oranının artmasına yol açacaktır.

https://semiengineering.com/artificial-intelligence-ip-in-edge-computing-for-faster-5g-and-the-iot/

Edge computing ile, IoT cihazlarının topladıkları tüm verileri analiz ve içgörülerin çıkarılması için buluta göndermesi yerine, bu çalışma doğrudan cihazların kendileri üzerinde gerçekleştirilir. Önemli bir avantajı, bant genişliği kullanımında büyük tasarruf ve bunun getirdiği hem finansal hem de çevresel olarak düşük maliyettir. Bununla birlikte, Covid sonrası bir dünyada olduğu kadar hayati, mahremiyet ve veri yönetiminin faydaları olacaktır. Salgın tespiti ve temas takibi gibi birçok proaktif ve reaktif girişim, sağlık veya konum verileri gibi son derece kişisel verilere dayanır. Bu bilgileri işlemenin ve bu bilgiler üzerinde eyleme geçmenin yeni yolları, bu bilgileri kişisel cihazlar ve bulut sunucuları arasında geriye ve ileriye göndererek ortaya çıkan riski azaltmak için edge computing tekniklerinden yararlanacaktır. Söz konusu önlemlere halkın güvenini kazandırmak söz konusu olduğunda bu gerekli olabilir – bu, ölçeklerin başarıyla uygulanabilmesi için yapılması gereken bir şey.

Kaynak:

https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2020/10/26/the-5-biggest-internet-of-things-iot-trends-in-2021-everyone-must-get-ready-for-now/#7411108e41fd

Turhan Can Kargın
Turhan Can Kargınhttps://turhancankargin.wordpress.com/
Bana bu linkten ulaşabilirsiniz --> turhancankargin.me
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler