Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaGiyilebilir TeknolojiSanal GerçeklikHP Bizi Sanal Bir Yarına Bir Adım Daha Yaklaştırıyor

HP Bizi Sanal Bir Yarına Bir Adım Daha Yaklaştırıyor

Özellikle COVID-19 salgını sırasında video konferansın yararlarının en önemlisi, insanların evden çıkmak zorunda kalmamasıdır. Virüsü evinize getiren insanlar olmadıkça, ofise veya okula gitmeyi kesip uçak ve toplu taşıma araçlarından uzak durursanız virüsü yakalama olasılığınız düşer. Ancak en iyi araçlarla bile, hala aynı orada olma hissine sahip değilsiniz ve yine de toplantıya veya etkinlik mekanına gitme riskini alanlara karşı dezavantajlı durumdasınız.

Sanal gerçeklik (VR), diğer herkesle birlikte yalnızca bir kulaklık takma ve simülasyonda manipüle edebileceğiniz sanal bir dünyada buluşma vaadini taşıyordu. Şimdi, HP bizi gerçek ofis ortamında değil de sanal ortamda gerçekten var olabileceğimiz bir geleceğe götürmek için önemli bir adım attı; ve sadece daha fazlasını yapmakla kalmadı, aynı zamanda daha güvenli bir ortam da sundu.

Sanal dünyalar yaratmak için etkileyici bir hızla ilerliyoruz, ancak birkaç kritik unsuru gözden kaçırdık. Bunlar, ağzı ve gözleri taklit etmeyi içeriyor, böylece sanal avatarlardaki dudaklar kelimelerle gerçekçi bir şekilde hareket eder ve ifadelerin daha gerçekçi olmasını sağlıyor. Avatarın ne kadar gerçekçi gözüktüğü çok önemli olmasa da konuşma gibi eylemler sırasında ağız hareketlerinin olmaması görsellik açısından bir dezavantaj oluşturuyor.

HP Omnicet

HP, özel bir kulaklıkla başlayan bir çözüm olan HP Omnicept’i duyurdu. Omnicept, sanal bir toplantı odası oluşturmak için gereken kritik öğeleri sağlamakta ve çoğumuzun sonunda zamanımızın çoğunu harcayabileceği sanal bir dünya yaratmak için bir temel oluştumakta.

Omnicept sürümü, gelişmiş işleme yoluyla sistem yükünü azaltan göz izleme özelliğini ekliyor. Kullanıcının sağlık ve stres seviyelerini raporlamak için olay ifadelerini ve kalp atış hızını tercüme edebiliyor.

Nvidia’nın Omniverse ve diğer benzer araçlarıyla birlikte HP’nin Omnicept’i, bizi geleceğin nihai sanal ofisimize çok daha fazla yaklaştıracak.

Şu anda geçici olduğunu düşündüğümüz birçok uygulamanın kalıcı olmasını sağlayacak pandemi göz önüne alındığında, bu kabiliyete bir an önce ihtiyacımız var. HP bizi buna bir adım daha yaklaştırdı. Hala yapılacak bir sürü iş var ancak Omnicept ile artık çok uzun bir tünelin sonunda ışığı görmeye başlayabiliriz.

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler