Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaTeknolojiMide Ülseri Üç Boyutlu Yazıcılarla Tedavi Edilebilir

Mide Ülseri Üç Boyutlu Yazıcılarla Tedavi Edilebilir

Mide ülseri dünyada oldukça yaygın bir rahatsızlık. Araştırmacıların bulduğu yeni bir metot rahatsızlığa çok kolay ve hızlı bir çözüm bulmayı amaçlıyor. Detaylar haberimizde.

Üç boyutlu yazıcılar sağlık sektörüne hızla entegre oluyor. Artık canlı hücreleri üç boyutlu yazıcılar yardımıyla dokulara, hatta organlara dönüştürebiliyoruz. Bir kaç yıl önce imkansız olarak görünen bu gelişmeler gittikçe yaygınlaşıyor. Çin’in Tsinghua Üniversitesi‘nde yapılan araştırmalar sonucu bu “yazılan” dokuları vücuda ameliyatsız olarak yetleştirmenin bir yolu bulundu: Yazıcıları vücudun içine göndermek.

Günümüzde 3 Boyutlu yazıcılar biyolojik doku üretmek için kullanılabiliyor.

Ülser kısaca çeşitli sebeplerden dolayı mide dokusunun zarar görmesidir. Bu zarar gören doku midenin yakıcı asitiyle birlikte hastalara çok acı verebilir. Wenxiang Zhao ve Tao Xu robot böcekler kullanarak zarar gören dokuyu içeriden onarmayı hedefliyor. 30*43 mm’lik büyüklüğe sahip bu minik böcekler mideye geldiğinde boyutlarını biraz daha büyüterek yazma işlemine başlıyor. Uzmanlar robotlar aracılığıyla yerleştirilen yeni dokunun uyum sağladığını ve canlılığını koruduğunu tespit etmiş. Günümüzde ilaçlarla ve bazen de cerrahi operasyonlarla yapılan ülser tedavisi istenilen sonuçları vermeyebiliyor. Tamamen uyumlu bir doku yenilemesi ülser derdinden mustarip hastalara büyük bir çözüm sunabilir.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler