Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaElektronikYerli eSIM Teknolojisi Tanıtıldı

Yerli eSIM Teknolojisi Tanıtıldı

Artık kullanılan SIM kartları tarih oluyor. eSIM özelliği ile ufak fizikel SIM’leri kullanmaya gerek kalmadan operatörlerin hücresel veri planından yararlanılabilecek. Yapılan açıklamada eSIM kullanımı için gerekli yazılımların ülkemizin kendi imkanlarıyla geliştirildiği ve uluslararası standartlara uygun olduğu söylendi. eSIM özelliğinin yalnızca akıllı telefonlarda değil makineler arası etkileşimlerde ve giyilebilir teknolojiler gibi birden fazla endüstriyel alanda kullanım yeri olacak. Salgınla sebebiyle evlere kapanma durumu ile iletişimin önemi daha net anlaşıldı. Bu uygulamanın devreye girmesi ile gerek insanlarla iletişim gerekse makineler arası etkileşim çok daha kolay olacak.

eSIM cihaza gömülüdür ve çıkarılamaz.

eSIM Kullanımı ve Faydaları

Ağ operatörünü değiştirmek için geleneksel SIM’in takıp çıkarılması gerekir. Yani SIM kartları takmak için belirli bir slota ihtiyaç duyuluyor. eSIM’in böyle bir yere ihtiyacı olmadığı için IoT cihazları için de ideal. Ayrıca geleneksel SIM kartlarına göre 4 kat kadar daha fazla belleğe sahip. SIM kontrolü önceden operatörlerin elindeyken artık cihaz kullanıcısına ait olacak. Bu da deme oluyor ki aldığımız cihaz fabrika ortamından çıkar çıkmaz mobil ağa bağlanma için etkinleştirilebilecek. Bu uygulamanın bir diğer artısı ise her şeyin tek bir ağ ile kullanılması mümkün olduğu için IoT maliyetleri azalacak.

Otomotiv şirketleri düşünüldüğünde her araca belirli bir SIM takmak maliyeti arttırır. Fakat eSIM ile araçlarda kart kullanmadan teslim yapabilme sayesinde az maliyetin yanında güvenlikte artacaktır. Lojistik firmalarında ise gerçek zamanlı olarak ürünlerin nerede olduğunu bilmeleri önemlidir. eSIM bu firmalara ürünlerinin çıktığı yerden gittiği yere kadar bilgi sahibi olmalarına kolaylıkla sağlar ve tarım alanında büyük kurumsal çiftliklere sahip olan şirketler birbirinden farklı yerlerde araziye sahip olurlar. Hayvanların ve ekipmanların izlenmesi önemlidir. Bu şirketlerin merkezi olmayan bir ağ kullanmaları gerekir ve eSIM bu ihtiyaçlarını karşılayabilecek en iyi kablosuz teknolojidir.

Ayşe Bilgili
Ayşe Bilgili
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler