Robot

Sizi Yargılamayacak Mülakat Robotu Tengai ile Tanışın

Tarafsız iş görüşmeleri gerçekleştirmek için tasarlanan Tengai, İsveçli işe alım uzmanları tarafından test ediliyor. Ama gerçekten insanlardan daha iyi bir iş çıkarabilir mi?

Bu robotun adı Tengai. Boyu 41 cm (16 inç) ve ağırlığı 3,5 kg (7,7 lb) olan robot, görüşmek üzere olduğu adayın tam karşısındaki bir masanın üstüne otururken göz hizasındadır. Tengai, Stockholm’deki KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü’ndeki bir araştırma projesinden doğan bir yapay zeka (AI) ve sosyal robotik şirketi olan Furhat Robotics’in buluşudur.

Firma, geçtiğimiz dört yılı, konuşma şeklimizi ve ince yüz ifadelerimizi taklit eden insan benzeri bir bilgisayar arayüzü oluşturmak için harcadı. Baş bilim adamı Gabriel Skantze’ye göre fikir, “daha geleneksel bir robota kıyasla çok daha az korkutucu veya tuhaf hissettiriyor”.

Ekim 2018’den beri İsveç’in en büyük işe alım şirketlerinden biri olan TNG ile işbirliği yapan şirketin amaçı, adaylara yöneticilerin ve işe alım yapanların çoğu zaman işe alım sürecine getirebilecekleri bilinçsiz önyargıların herhangi birinden muaf iş görüşmeleri sunarken aynı zamanda deneyimi “insancıl” göstermektir. Bilinçsiz önyargılar, bir kişinin cinsiyetine, etnik kökenine, sesine, eğitimine, görünümüne dayalı olarak veya bir görüşmeden önce veya sonra gayri resmi konuşmaların bir sonucu olarak yetkinliği hakkında varsayımlarda bulunmayı içerir. Tengai, bunun aksine, röportaj öncesi chit-chat yapmaz ve tüm soruları aynı şekilde, aynı tonda ve tipik olarak aynı sırayla sorar. Bunun daha adil ve daha objektif bir görüşme yaratacağı düşünülmektedir.

https://www.bbc.com/news/business-47442953

Ancak robotlar insanlar tarafından programlanır, insanlar tarafından derlenen veri kümelerini analiz eder ve insan davranışlarından öğrenirler, bu yüzden bazı önyargılarımızı miras alamazlar mı? Furhat Robotics, çeşitli gönüllü havuzunu kullanarak çok sayıda test görüşmesi gerçekleştirerek bunu durdurmaya çalıştığını söylüyor.

Şirketin amacı, bir adayın işe alımın bir sonraki aşamasına geçip geçemeyeceğine karar verecek kadar sofistike olacak ve bir insanın görüşme transkriptlerini gözden geçirme ihtiyacını ortadan kaldırmaktır.

Birkaç ay süren denemelerin ardından Tengai, yakın zamanda adaylarla isveç dilinde gerçek görüşmeye başlayacak olan robot, işe alım görevlileri ve geliştiriciler, robotun İngilizce versiyonu üzerinde de çalışıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close