Genel

Blockchain Destekli Sanat Eserleri: NFT’ler

Bugünlerde dünyada en çok merak edilen şeylerden biri blockchain teknolojisi ve beraberinde getirdikleri. Bitcoin furyası tam gaz büyümeye ve tanınmaya devam ederken, işin sanatsal boyutunda ortaya çıkan NFT’ler (Non-fungible Tokens’lar), günümüz insanının sanat ve eser algısını yeniden şekillendiriyor. Nispeten yeni sayılabilecek bu gelişmeler ilk etapta kulağa biraz ‘garip’ gelsede, büyüyen işlem hacmi ve artan popülaritesi ile gelecek günlerde adından sıkça söz ettireceğe benziyor.

NFT nedir?

NFT sanat, müzik, oyun içi öğeler ve videolar gibi gerçek dünyadaki nesneleri temsil eden dijital bir varlık. Ethereum blok zincirinin bir parçası olan NFT’ler dijital eserlere sahip olmak için bir tür sertifika gibi düşünülebilir. NFT alışverişler blok zinciri teknolojisi üzerinden kayıt altına alınıyor. Genellikle kripto para birimiyle çevrimiçi olarak alınıp satılır hatta bir çok kriptoyla aynı temel yazılımla kodlanırlar. 2014’ten beri var olmalarına rağmen, NFT’ler artık dijital sanat eserleri satın almak ve satmak için giderek daha popüler bir yol haline geldikleri için ün kazanıyor.

Kripto Sanat’ın kıymeti nereden geliyor?

İşin kulağa biraz ‘garip’ gelen kısmı internetten kolayca indirilebilen dijital işlerin nasıl milyon dolarlara alıcı bulabildiği. İşte burada karşımıza NFT’ler çıkıyor. Eserler kripto sanat olarak anılıyor. Burada satılan sanat eserleri, bir tablo ya da heykel gibi fiziksel varlığı olan işler değiller. Bu yüzden NFT’ler yani ‘dijital sertifikalar’,
nadirliği ve sahipliği temsil ediyor. NFT’ler blockchain teknolojisini kullanıyor ve yapılan alışverişler bu teknoloji üzerinden kayıt altına alınıyor. Bu sistem sayesinde, sanatçı müzayede şirketlerini aradan çıkararak, doğrudan alıcılara ulaşabildiği gibi, satılan dijital eserin yeniden el değiştirmesi üzerinden de komisyon alabiliyor.
Tam bu noktada şu örneği verebiliriz; yaşayan en pahalı ressam olan İngiliz sanatçı David Hockney’nin 2018 yılında bir resmi 90,3 milyon dolara el değiştirdi. Ancak Hockney bu satıştan hiç pay almadı. Çünkü 1972 yılında aynı resmi 18 bin dolara satılmıştı. NFT sayesinde ise dijital sanatçılar, devam eden satışlardan da değişen yüzdelerde pay alabiliyor. Müthiş rakamlara el değiştiren dijital varlıklar arasında, GIF’ler, şarkılar ve videolar da bulunuyor.

NFT’ler nasıl alınır/satılırlar?

İlk olarak, NFT’leri ve kripto para birimlerini saklamanıza izin veren bir dijital cüzdan edinmeniz gerekiyor. NFT sağlayıcısının hangi para birimlerini kabul ettiğine bağlı olarak, muhtemelen Ether gibi bir kripto para birimi satın alınması gerekiyor. Kripto para borsası platformları kullanarak kripto satın alabilir, ardından borsadan seçtiğiniz cüzdanınıza taşıyabilirsiniz.

1.300.000 $’a alıcı bulan, NFT eser Rock.

Yatırım aracı olarak tercih edilmeli mi?

Kolayca satın alınabilmesi yatırım yapmamız gerektiği anlamına mı geliyor? Washington Teknoloji Endüstrisi Derneği Cascadia Blockchain Konseyi başkanı ve Yellow Umbrella Ventures’ın genel müdürü
Arry Yu bu konuda; “NFT’ler riskli çünkü gelecekleri belirsiz ve performanslarını değerlendirmek için henüz çok fazla geçmişimiz yok.” diye belirtiyor. NFT’ler çok yeni olduğundan, şimdilik denemek
için küçük miktarlarda yatırım yapmaya değer olabilir. Ancak yatırım aracı olarak kullanmak istiyorsanız, bir NFT’nin değerinin tamamen başka birinin bunun için ne kadar ödemeye istekli olduğuna bağlı olduğunu unutmayınız. Çünkü, tipik olarak hisse senedi fiyatlarını etkileyen ve en azından genel olarak yatırımcı talebinin temelini oluşturan; temel, teknik veya ekonomik göstergelerden ziyade, talep fiyatı yönlendirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close