Sürücüsüz Araç

2022’nin Otonom Araç Trendleri

Otonom sürüş, trafik kazalarının ve aşırı hız cezalarının artık hayatın bir parçası olmadığı bir gelecek vaat ediyor. Yollar, kasabalar ve şehirler sürücüsüz arabaları ve kamyonları, hatta uçakları ve tekneleri barındıracak şekilde yeniden yapılandırıldıkça, içinde yaşadığımız ortamlar gibi mobilite de dönüşecek. Ama oraya varmadan önce daha gidecek çok yolumuz var!

Arabalar ve araçlar giderek daha akıllı hale geliyor ve sayısız başka yolla birbirine bağlı hale geliyor ve bu ilerlemeler, hareketlilik ve ulaşımda önümüzdeki yıl ve sonrasında göreceğimiz en heyecan verici değişikliklerden bazılarını getirecek. O halde, otonom ve bağlantılı mobilitenin yakın gelecekte hayatımızı nasıl etkileyeceğinden bazılarına bir göz atalım.

Robotaksiler daha sık görülmeye başladı:

Çoğu insanın otonom sürüşle ilgili ilk deneyimi, büyük olasılıkla kendilerine ait bir araçta değil, özel kiralık veya ortak araç filosunun parçası olan bir araçta olacaktır. Otonom taksi ve araç paylaşım hizmetlerinin kullanıma sunulması, Covid-19 pandemisinin sosyal etkileri nedeniyle son birkaç yılda biraz durmuş olabilir. Bununla birlikte, tüm işaretler, önümüzdeki yıllarda tekrar rayına oturacağını gösteriyor ve büyük şirketler, kendi kendini süren taksilerin kişisel kentsel hareketliliğin geleceğinde oynayacağı bir rol olduğuna hâlâ güveniyor.

Otonom teslimatlar hız kazanıyor:

Bazı otonom araç kullanım vakaları pandemi nedeniyle durmuş olabilirken, diğerleri sadece hızlandı. Otonom araçla “son mil” teslimatı zaten büyük bir iş ve Starship’in filosu şimdiden 1,6 milyon teslimat yapıyor. 2022’de ABD ve Avrupa’da daha fazla şehri kapsayacak şekilde genişleyecekler. Udelv gibi rakiplerde olduğu gibi, araçları da neredeyse tamamen otonom olarak çalışıyor ancak makine öğrenimi eğitimlerinin nasıl yönlendirileceğini çözemeyeceği bir zorlukla karşılaşırlarsa veya tehlikelerle karşılaşırlarsa kontrolü kontrol merkezlerindeki insanlara devredebilir.

Bu robotlar, makine öğrenimi algoritmalarını kullanarak çalışır. Bu, geliştirilmekte olan kendi kendini süren arabalar gibi, zamanla ve daha fazla birim yola çıktıkça ortamlarında gezinme konusunda giderek daha yetenekli hale gelecekleri anlamına gelir. Bu sektörde birincilik için yarışan bir diğer şirket, 2022’nin ilk çeyreğinde LA start-up Coco ile ortaklaşa kendi teslimat robotunu piyasaya sürmeyi planlayan mobilite uzmanı Segway’dir.

Yapay Zeka ile sürücü davranışı:

Kendi kendini süren arabaların dışında araç mühendisliğinde yapay zekanın (AI) birçok kullanım durumu vardır ve potansiyel olarak en faydalı olanlardan biri sürücü farkındalığını izlemektir. Birçok üretici, yaralanmaya yol açabilecek yorgunluğun erken uyarısını sağlayabilecek mikroskobik yorgunluk belirtileri için sürücü yüzlerini izlemek için artık araç içi bilgisayarla görü ile donatılmış kameralar kullanıyor. Yorgunluğun ciddi ve ölümcül trafik kazalarının %25’ine varan oranda rol oynadığı söylenen endüstride bunun neden önemli bir kullanım örneği olarak görüldüğünü anlamak kolaydır. Bosch, sürücülerin genellikle fark etmeden bir veya iki saniyeliğine başını salladığı, ancak sıklıkla kazalara neden olmaya yetecek kadar yorgunluğu ve hatta “mikro uykuları” algılamak için tasarlanmış sistemler oluşturan teknoloji üreticilerinden biridir.

Otonom nakliye yelken açıyor:

Sürücüsüz nakliye denince akla ilk olarak TIRlar gelir. İki Türk kardeş Tekin Meriçli ve Çetin Meriçli tarafından Amerika’da kurulan Locomation bugüne kadar ciddi yatırımlar aldı. Ayrıca, gemilerde otonom hale gelmeye başlıyor. Mayflower Otonom Gemisi ile Atlantik’i otonom olarak geçmeye yönelik ilk girişimlerin arkasındakilerin bulduğu gibi, kendi başına zorluklar da ortaya koyuyor. Araştırma gemisinin, orijinal Mayflower’ın geçişinin 400. yıldönümünü kutlamak için 2020’de geçiş yapması planlanmıştı. Ancak, Covid-19 salgını nedeniyle ertelendi ve sonunda Haziran 2021’de yola çıktı. Ancak bu yolculuk, kırılan bir egzoz borusu nedeniyle yarıda kesildi ve gemi, başlangıç ​​noktası olan Plymouth, İngiltere’ye geri dönmek zorunda kaldı. Atlantik okyanusunu gemiyle ilk otonom geçişine yönelik bir başka girişim, 2022 baharında planlanıyor.

Bu arada, feribotlar, özerkliğin çok fazla heyecan yarattığı başka bir nakliye alanıdır. Burada, sakinlerinin her gün işe gitmek için bir ya da iki fiyorttan geçmek zorunda kalmalarının oldukça olağan olduğu İskandinav ülkeleri yolu gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close