Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaGenelAstronot Başvuruları Açıldı! İşte Türkiye'nin İlk Astronotu Olmak İçin Gerekenler

Astronot Başvuruları Açıldı! İşte Türkiye’nin İlk Astronotu Olmak İçin Gerekenler

Astronot başvuruları açıldı! Türkiye Uzay Ajansı, Türkiye’nin ilk insanlı uzay görevi için bir Türk vatandaşını uzaya gönderecek.

“Uzay Yolcusu Seçimleri Başladı”

Türkiye Uzay Ajansı paylaştığı ilanda “Cumhuriyetimizin 100. Yılında bir Türk vatandaşı, gerekli eğitimleri tamamladıktan sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderiliyor!” açıklamasına yer verdi. Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023’te gerçekleştirilecek görev için son başvuru tarihi 23 Haziran 2022.

Başvuru Nasıl Yapılır? Şartlar Neler?

Siz de Türkiye Uzay Ajansı’nın ilanına bu linkten başvurabilirsiniz. TÜBİTAK sitesi üzerinden yapılan başvurularda, vatandaşlardan bazı beklentiler var.

Başvuranların 1977’den sonra doğmuş olması yani 45 yaşından küçük olması bekleniyor. TUA’nın daha genç ve dinamik bir ekip yaratmak istediği ortada, üstelik uzay koşulları oldukça zorlayıcı ve böyle ortamlarda daha dinç bireylerin yer alması tercih ediliyor.

Bunun yanında YÖK onaylı resmi Yükseköğretim Kurumları‘nın Mühendislik, Tıp, Fen Bilimleri/Temel Bilimler veya Fen Bilimleri/Temel Bilimler alanlarındaki Eğitim fakültelerinden birini bitirmiş olmak da aranan şartlar arasında. Yani TUA’nın uzay programına başvurmak için, en az 4 yıllık bir okuldan mezun olmak şart.

Adaylardan beklenen bir başka şart ise ileri düzeyde İngilizce bilgisi. TUA adayların çok iyi düzeyde İngilizce konuşabilmesini ve anlayabilmesini bekliyor. Üstelik adayların seviyelerini kabul edilen İngilizce yeterlilik sınavlarından biriyle kanıtlaması gerekiyor. Sınavlar arasında TOEFL, CPE, KPSS ve YDS yer alıyor.

Uzay Görevinin Tanımı ve Detayları

Geçtiğimiz yıl açıklanan Milli Uzay Programı kapsamında hazırlanan 10 hedeften biri, “Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu” olarak adlandırıldı. Bu hedefin amacı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında bir vatandaşımızı Uzay İstasyonu’na göndermek ve uzaya ilk Türk astronotu yollamak.

Başvurular arasından 2 aday seçilecek ve bu 2 adayın 10 yıl mecburi hizmet zorunluluğu olacak. Bu iki adaydan yalnızca biri uzaya gönderilecek. Uzaya giden ilk Türk astronot, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 10 gün kalacak ve belirlenen bazı deneyleri ve misyonları yerine getirecek. Başvurular arasından seçilen 2 aday, TÜBİTAK ve TUA bünyesinde istihdam edilerek ülkemizin gelecek uzay misyonlarında görev almaya devam edecek.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler