Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaGenelNASA, bu ayın sonunda Artemis'in Ay'a fırlatılması için hazırlanıyor

NASA, bu ayın sonunda Artemis’in Ay’a fırlatılması için hazırlanıyor

Apollo görevlerinden bu yana ilk kez insanları aya götürmeden önce Artemis I, NASA’nın yeni Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketi de dahil olmak üzere teknolojiyi test etmek için ayın yörüngesine giren mürettebatsız bir uçuş olacak. Bu ayın sonunda yapılması planlanan fırlatma ile NASA ekipleri, görev için son testler ve hazırlıklar üzerinde çalışıyor.

Lansmanın, 29 Ağustos Pazartesi günü, ET 8:33’te başlayan iki saatlik bir başlatma penceresi sırasında devam etmesi planlanıyor. Hava durumu veya diğer sorunlar lansmanın ertelenmesi anlamına geliyorsa, Eylül ayında o ayın 2. ve 5. günlerinde başka fırlatma fırsatları var. SLS, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39B’den (LC-39B) kalkacak.

3 Ağustos 2022’de NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Araç Montaj Binasının High Bay 3’teki Uzay Fırlatma Sistemi roketinin tepesindeki Artemis I Orion mürettebat modülünün içindeki bir koltuğa sabitlenmiş Moonikin “Campos”un bir görünümü.

Mevcut fırlatma programıyla, SLS roketi Orion mürettebat kapsülü (veri toplayan astronot mankenleriyle dolu) ile birlikte, roketin fırlatılmadan önce Dünya atmosferinden geçeceği 42 gün süren bir görev gerçekleştirecek. Orion gemisi, ayın yörüngesine girmeden, veri toplamadan, ardından Dünya’ya geri dönmeden ve 10 Ekim’de okyanusa çarpmadan önce Dünya’nın etrafında yörüngeye girecekti.

NASA, fırlatmadan önce yapılması gereken faaliyetlerin programın ilerisinde olduğunu onayladı. “NASA’nın Artemis I için ilk fırlatma girişimi yaklaşırken, ekipler, ajansın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Araç Montaj Binasında (VAB) Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketi ve Orion uzay aracının son kontrollerini ve kapanışlarını tamamlamak için programın ilerisindeler. ” Şeklinde NASA bir güncelleme yayınladı.

“Mühendisler, fırlatma aracı aşaması adaptörünün etrafındaki geçici kriyojenik tahrik aşamasına termal battaniyeler yerleştirmeyi tamamladıktan sonra, ekipler roket ve uzay aracına erişim sağlayan VAB platformlarını geri çekiyor. Teknisyenler ayrıca roketin çekirdek aşamasının motor bölümü uçuş kapılarını da değiştirdiler. Bu bölümlerde son kapanış denetimleri tamamlandı ve uçuşa hazır.”

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler