Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaGenelElon Musk'tan Yapay Zeka Geliştiricilerine Açık Mektup! Uygarlığımızı Kaybedebiliriz...

Elon Musk’tan Yapay Zeka Geliştiricilerine Açık Mektup! Uygarlığımızı Kaybedebiliriz…

Elon Musk ve teknolojinin önde gelen bazı isimleri, yapay zeka geliştiricilerine açık mektup yazdı! Yapay zeka geliştirmelerinin 6 aylığına durdurulmasını talep eden uzmanlar, aksi takdirde uygarlığımızı kaybedebileceğimiz konusunda uyarılarda bulundu.

Mektup, yapay zeka araştırmalarının hızla geliştiği ve sonuçlarının önemli ölçüde hayatımızı etkilediği gerçeğinden yola çıkarak, bu teknolojinin önemli riskler taşıdığını ve bu risklerin büyük ölçüde göz ardı edildiğini belirtiyor. Mektupta yakın zamanda oldukça ünlü olan ve her yerde aktif olarak kullanılmaya başlanan GPT-4 ve üzeri yapay zeka geliştirmelerinin en azından 6 ay süreyle durdurulması çağrısı yapılıyor.

Future of Life Institute tarafından yayınlanan mektupta , yapay zeka laboratuvarlarının “hiç kimsenin, hatta yaratıcılarının bile anlayamadığı, tahmin edemediği ya da güvenilir bir şekilde kontrol edemediği, her zamankinden daha güçlü dijital zihinler geliştirmek için kontrolden çıkmış bir yarışa kilitlenmiş durumda” olduğu belirtildi. 

Mektup aynı zamanda insan zihniyle yarışır hale gelen yapay zeka sistemlerinin, ekonomik ve siyasi zedelenmeler şeklinde uygarlığa verebileceği muhtemel riskleri ayrıntılı olarak açıklayan ifadeler içermekte.

“Makinelerin bilgi kanallarımızı propaganda ve gerçek dışı bilgilerle doldurmasına izin vermeli miyiz? Tatmin edici olanlar da dahil olmak üzere tüm işleri otomatikleştirmeli miyiz? Eninde sonunda modası geçmiş, sayıca üstün, akıllı ve bizim yerimizi alabilecek insan olmayan zihinler mi geliştirmeliyiz? Uygarlığımızın kontrolünü kaybetme riskini göze almalı mıyız?”

Mektup, bu tür önemli kararların seçilmemiş teknoloji liderlerine bırakılmaması gerektiğini ve hükümetlerin müdahale etmesi gerektiğini önerirken, durumla ilgili ortak güvenlik protokollerinin geliştirilip uygulanıp ve bağımsız uzmanlar tarafından denetleninceye kadar yapay zeka geliştirilmesine ara verilmesini istiyor.

Kübra Nur Tezer
Kübra Nur Tezer
Endüstri Mühendisliği | 22 Her zaman bi çözüm olduğuna inanan, umudunu asla kaybetmeyen, sürekli çaba içinde olmayı ve öğrenmeyi hayatta kendine amaç edinmiş bir kahve bağımlısıyım :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler