Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaGenelNetflix İspanya'da 1 Milyon Kullanıcı Kaybetti

Netflix İspanya’da 1 Milyon Kullanıcı Kaybetti

Netflix’in başı dertte, yakın zamanda parola paylaşmama kuralını İspanya’da devreye sokan Netflix, İspanyol kullanıcılardan anında tepki gördü. 1 milyon kullanıcıya yakın kayıp yaşadığı bildirildi. Detaylar yazımızda.

Danışmanlık şirketi Kantar’ın pazar araştırma grubu tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, Netflix’in parola paylaşım kısıtlamaları, 2023’ün ilk çeyreğinde İspanya’da bir milyon kullancı kaybına mal oldu. Bu, toplam kullanıcı sayısında yaklaşık %15’lik bir azalma demek oluyor.

Yayın platformu, Şubat ayı başlarında İspanya’da yeni önlemleri uygulamaya koydu ve şifrelerini diğer hanelerle paylaşan kullanıcılardan aylık 5,99 € ücret talep etti. Kantar’a göre bu, ülkenin kullanıcı kitlesinin azalmasıyla doğrudan bağlantılı.

Netflix’i devre dışı bırakan bir milyon kullanıcının üçte ikisi şifre paylaşımından yararlanıyordu. Üçte biri hesap için ödeme yapıyordu, bu da gelir üzerinde olumsuz bir etkiye neden olan abone kaybı anlamına geliyor.

Araştırma, abonelik iptallerinin bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki döneme göre neredeyse üç kat arttığını ortaya koydu. Buna ek olarak, İspanya’nın kalan abonelerinin %10’u 2023’ün ikinci çeyreğinde planlarını iptal etmeyi planlıyor.

Bu arada, ülkedeki rekabet artıyor; Amazon Prime Video %34,4 ile yeni aboneliklerin çoğunu alıyor ve onu %32,6 ile yeni başlatılan Sky Showtime izliyor.

Danışmanlık şirketi Kantar’ın direktörlerinden Dominic Sunnebo, “2017’de şifre paylaşmayı aktif olarak destekleyen Netflix, verdiği ani kararla kullanıcıları şaşırtmıştı. Parola paylaşımını yasaklama kararı alan Netflix doğal olarak bazı risklerle karşı karşıya.” dedi. “Netflix’in bazı kullanıcıları bu süreçte kaybetmesi bekleniyordu, ancak bir aydan biraz daha uzun bir süre içinde bir milyondan fazla kullanıcıyı kaybetmenin Netflix açısından önemli sonuçları var ve Netflix bu önlemi küresel çapta devam ettirip ettirmeyeceğine karar vermek zorunda kalacak. ”

Yayın platformu, İspanya’nın yanı sıra, Latin Amerika’daki birçok ülkede yapılan testlerin ardından şimdiye kadar Portekiz, Kanada ve Yeni Zelanda’da yeni şifre politikası önlemlerini uygulamaya koydu. Neftlix’in tahminlerine göre 100 milyondan fazla hane aynı şifreyi paylaşıyor.

Şirketin COO’su ve CPO’su Gregory Peters, en son kazanç çağrısı sırasında “Netflix’i izleyen ve temelde başka birinin kimlik bilgilerini ödünç almanın ücretini bize ödemeyen insanlar var” dedi.

Peters, “Temelde amacımız bu yıl içinde bu durumu çözmek ve bu insanların çoğunu ücretli hesap sahibi veya hesap sahibine ödeme yapanlar olmalarını sağlamak.” dedi ve buna ek olarak başlangıçta “iptal tepkisinin” olacağını belirtti.

Netflix, 2023’ün ilk çeyreğinde yeni abone hedefleri düşse de şirket, yeni şifre politikasının daha ucuz eklenti tabanlı aboneliklerle birlikte yılın ikinci yarısında büyümeyi hızlandıracağına inanıyor.

İspanya’nın kullanıcı düşüşünün beklenen kısa vadeli bir tuzak mı yoksa Netflix’in planının daha da fazla aboneye mal olacağının açık bir göstergesi olup olmadığını göreceğiz.

Kübra Nur Tezer
Kübra Nur Tezer
Endüstri Mühendisliği | 22 Her zaman bi çözüm olduğuna inanan, umudunu asla kaybetmeyen, sürekli çaba içinde olmayı ve öğrenmeyi hayatta kendine amaç edinmiş bir kahve bağımlısıyım :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler