Genel

Avrupa Merkez Bankası, Dijital Euro Lansmanıyla Finansal Dönüşüme Adım Atıyor!

Avrupa Merkez Bankası (European Central Bank), euronun dijital versiyonunu çıkarmaya hazırlanıyor. ECB, gelişen teknolojiyi kullanarak paranın bankalardaki kullanımının değişmesine uyum sağlamayı hedefliyor.

Dijital euro, Mastercard, Visa, Apple Pay ve Google Pay gibi Avrupalı olmayan hizmet sağlayıcılarını kullanmadan alışveriş yapmayı amaçlıyor. ECB Başkanı Christine Lagarde, dijital euronun tasarımına ilişkin detaylı bir teklifin ekim ayında sunulacağını belirtti. Ayrıca, Avrupa Birliği’nin yönetici Komisyonu’nun yakın gelecekte konuyla ilgili bir yasa taslağıyla ortaya çıkması bekleniyor.

Dijital para birimleri üzerinde çalışan diğer merkez bankaları arasında ABD Federal Merkez Bankası da bulunmakta. Nijerya, Bahamalar ve Jamaika gibi ülkeler ise dijital para birimlerini tanıttılar. Birleşik Krallık da dijital para birimi çıkarma konusunda ilgi gösteriyor.

ECB yönetim kurulu üyesi ve dijital euro görev gücünden sorumlu daire başkanı Fabio Panetta’ya göre, dijital euro banknotların yerini almayacak. Ancak isteyen kişiler dijital euroyu bir seçenek olarak kullanabilecekler.

Avrupa Bankaları, bu yeni teklife temkinli bir şekilde yaklaşırken, dijital euronun ticari bankalardan mevduat çekme gibi sınırlamalar olmaksızın kullanılabileceğine dikkat çekti. Bu durumda dijital euro, Avrupa Bankalarını ticari krediler ve ipotekler gibi kaynaklardan yoksun bırakabilir.

Kübra Nur Tezer

Endüstri Mühendisliği | 22 Her zaman bi çözüm olduğuna inanan, umudunu asla kaybetmeyen, sürekli çaba içinde olmayı ve öğrenmeyi hayatta kendine amaç edinmiş bir kahve bağımlısıyım :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close