Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGenelHurtigruten, Sıfır Emisyonlu Gemi Sea Zero'yu Tanıttı: Kruvaziyer Endüstrisi İçin Çevresel Devrim!

Hurtigruten, Sıfır Emisyonlu Gemi Sea Zero’yu Tanıttı: Kruvaziyer Endüstrisi İçin Çevresel Devrim!

Hurtigruten, Norveç merkezli bir kruvaziyer şirketi, 130. yıl dönümünden hemen önce, çevreye hiçbir emisyon salmayan ilk gemi tasarımını ortaya çıkardı. Denizciliğin en kirletici araçlarından olan kruvaziyer gemileri, büyük miktarda yakıt tüketimi ve atık üretimiyle bilinirken, bu yeni gemi tasarımıyla doğayı korumak için önemli bir adım atılıyor.

Hurtigruten tarafından “dünyanın en enerji verimli kruvaziyer gemisi” olarak tanıtılan Sea Zero, güneş ve rüzgar enerjisiyle şarj edilen 60 watt bataryalarla donatılacak. Norveç büyük bir petrol ve gaz ihracatçısı olmasına rağmen, iç enerji tüketiminin %98’i yenilenebilir kaynaklardan sağlandığı için bu gemi, limanda olduğu sürece yenilenebilir enerji ile şarj edilebilecek. Ayrıca, geminin seyir halindeyken batarya şarjını sağlamak için açılabilen yelkenlerle donatılacak. Bu yelkenler, 1500 metrekarelik fotovoltaik paneller ve 750 metrekarelik rüzgar yüzeyiyle maksimum 50 metre yüksekliğe çıkabilecek.

Sea Zero ayrıca, yapay zeka destekli manevra yetenekleri, karşı rotalı pervaneler ve çoklu çekilebilir iticiler gibi ilkler de içerecek. Hurtigruten, 2030 lansman hedefine ulaşmak için en geç 2027’de inşaatına başlanması gereken 135 metre uzunluğundaki bu akıllı tasarım gemi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Şirket, pil üretimi, itki teknolojisi, gövde tasarımı ve sürdürülebilir inşaat uygulamaları gibi alanlarda araştırmalarını yoğunlaştırmış durumda.

Sea Zero’nun 270 kamarasında 500 misafir ve 99 kişilik mürettebat konaklayabilecek ve kamaralardaki enerji tüketimini azaltmak için etkileşimli bir uygulama ile desteklenecek. Gemi aynı zamanda enerji yoğunluğu yüksek olan otel hizmetleri için yeni teknolojilerin geliştirilmesinin de hayati önem taşıdığını belirtiyor.

Dünya gemilerinin yalnızca %0.1’inin sıfır emisyonlu teknoloji kullandığı düşünüldüğünde, Sea Zero gibi girişimler oldukça önemli hale geliyor. Kruvaziyer endüstrisi, bu yıl yolcu sayısı ve gelirler açısından rekor seviyelere ulaşırken, 2026’ya kadar yolcu sayısının COVID öncesi seviyelerin %12 üzerine çıkması bekleniyor. Denizlerimizde hayranlık uyandıracak bir şeylerin kalması için Sea Zero gibi girişimlere hızla ihtiyaç duyuyoruz. Ancak Norveç’in petrol ve gaz üretimine devam etmesi durumunda, sıfır emisyonlu kruvaziyer gemileri sadece bir denizdeki küçük bir nokta olabilir.

Kübra Nur Tezer
Kübra Nur Tezer
Endüstri Mühendisliği | 22 Her zaman bi çözüm olduğuna inanan, umudunu asla kaybetmeyen, sürekli çaba içinde olmayı ve öğrenmeyi hayatta kendine amaç edinmiş bir kahve bağımlısıyım :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler