Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaGenelYerli Girişim Wastespresso, Founder One'dan 3 Milyon Dolar Yatırım Aldı!

Yerli Girişim Wastespresso, Founder One’dan 3 Milyon Dolar Yatırım Aldı!

Wastespresso, sıfır atık misyonuyla hareket eden Türkiye merkezli girişim olarak, Founder One tarafından 3 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu. Şirket, kahve atığı üreten işletmelerin mikro kahve atıklarını yönetmeyi ve bu atıkları sürdürülebilir teknolojik altyapısıyla biyo-ham maddeye dönüştürmeyi hedeflemektedir.

Wastespresso, çevreye verilen zararı önleme konusunda lider ve yenilikçi bir şirket olarak öne çıkıyor. Şirket, işletmelere mikro kahve atıklarını düzenli olarak yönetme imkanı sunmakta ve sürdürülebilir teknolojik altyapısıyla bu atıklardan bardak, pipet, kaşık, saksı gibi çeşitli biyomateryaller üretebilmektedir. Ayrıca, şirketlerin sürdürülebilir ürün portföyü oluşturması ile çevre politikalarına uyum sağlamasına yardımcı olmak amacıyla karbon salınımını hesaplıyor, uluslararası kuruluşlar tarafından tanınan raporlama hizmeti sunuyor.

Wastespresso daha önce 2020 yılında Erciyas Holding’den 12,5 milyon TL değerleme üzerinden bir yatırım almış olup mayıs 2023’te ise Founder One’dan yeni bir değerleme ile 3 milyon dolarlık bir yatırım sağladı.

Wastespresso’nun Kurucu Ortağı Cavid Bayramlı, yaptığı açıklamada, dünya genelinde her gün 2,25 milyardan fazla fincan kahve tüketildiğini ve 2050 yılına kadar kahve talebinin 9,8 milyara ulaşması beklendiğini belirtti. Ayrıca, 1 ton kahve atığının 340 metreküp alana eşdeğer CO2 ve metan gazı salınımına neden olduğunu belirtti. Bayramlı, şirketin amacının küresel kahve atık yönetim zinciri oluşturarak kahve atıklarının çevreye olan etkisini minimuma indirmek olduğunu ifade etti ve Founder One’ın yaptığı yatırımın, gelecek vaadeden ve sürdürülebilir çözümlere sahip olan organizasyonlarının yolunu açtığını söyledi.

Wastespresso’nun diğer Kurucu Ortağı Kerem Acar da Founder One’dan alınan yatırımın cesaret verici olduğunu belirtti. Acar, bu yatırım ile Wastespresso olarak yeni üretim ağları kurmayı, üretim kapasitelerini artırmayı, kaliteyi yükseltmeyi ve farklı sektörlere yönelik yeni ürünler geliştirmeyi planladıklarını söyledi. Ayrıca, Türkiye’deki pazar paylarını artırmayı hedeflediklerini ve uzun vadede Amerika, Almanya, İngiltere gibi ülkelere bayilikler ve işbirlikleri ile açılmayı planladıklarını ifade etti.

Kübra Nur Tezer
Kübra Nur Tezer
Endüstri Mühendisliği | 22 Her zaman bi çözüm olduğuna inanan, umudunu asla kaybetmeyen, sürekli çaba içinde olmayı ve öğrenmeyi hayatta kendine amaç edinmiş bir kahve bağımlısıyım :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler