Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaGenelVC Dansında Adımlarınızı Nasıl Ayarlarsınız? Yüzde Değil, Gerçek Sayılarla Oynayın!

VC Dansında Adımlarınızı Nasıl Ayarlarsınız? Yüzde Değil, Gerçek Sayılarla Oynayın!

Startup hayatı bir denge sanatıdır. Çoğu zaman, bu, beklenmedik aksaklıklar, sürpriz maliyetler ve “Bunu başarabilir miyim?” diye soran gecelerle doludur. Ancak tüm bu karmaşa içinde, birçok girişimci için en önemli slayt genellikle “fonların kullanımı” slaytıdır. Ama ne yazık ki birçok girişimci, bu konuda yüzde dilinde konuşma hatasını yapıyor. Dikkat, yatırımcılar! Bu sizi yanıltmasın!

Başlangıç ​​Yatırımları ve VC Hız Bandı: Parayla Dans Edin!

Bir yatırımcı, bir startup sunumunda, yüksek kaliteli bir ekip, büyük bir pazar ve çözülmesi gereken önemli bir problem arıyor. Tabii ki! Ama bu kriterlerin ötesinde, aslında yatırımcılar sizden bir şey daha arıyor: O yolculuğa atılmayı gerçekten isteyip istemediğinizi.

Şimdi, VC (Girişim Sermayesi) bantına adım attığınızda, hızlı ve patlayıcı bir büyümeye imza atmaya hazır olmalısınız. VC’nin çalışma modeline uymazsanız, bu sizin için doğru bir finansman yöntemi olmayabilir. Ve evet, her firma VC için uygun olmayabilir.

Ancak şu da bir gerçek ki; aldığınız finansmanın bir son kullanma tarihi vardır. Eğer paralar tükenirse, şirketinizin sonu demektir. Ancak bu tükenme anından önce üç olası senaryo bulunmaktadır:

  1. Bir çıkış olayınız olur, bu genellikle bir şirket satın alması ya da halka arz ile gerçekleşir.
  2. Kâr dengesini yakalar ve işletmeyi nakit akışından çalıştırabilirsiniz.
  3. Bir sonraki finansman turu için fon toplarsınız.

Erken aşama şirketleri için ilk iki seçenek genellikle masada değil, bu nedenle başka bir finansman turu için çekici bir resim çizmelisiniz.

Startup’lar burada sık sık tökezler. Ama bu problemi nasıl çözebiliriz? Öncelikle, yatırımcılara, gelecekteki finansman turlarında neden bu kadar çekici olacağınızı göstermelisiniz. Bu, iş modeliniz, pazar stratejiniz ve ekibinizin yetenekleriyle ilgili net bir resim çizmekten geçer.

Ve hatırlayın, yatırımcılarla kurulan ilişki bir evlilik gibidir. Her iki tarafın da ne istediğini bilmeli ve uzun vadeli bir birliktelik için hazır olmalıdır. Bu nedenle, “fonların kullanımı” slaydınızı yüzde olarak ifade etmek yerine, yatırımcıya gerçekten neyle karşı karşıya olduklarını gösterin. Elinizdeki bu anahtarı akıllıca kullanın!

Hüseyin Özgökçe
Hüseyin Özgökçehttps://www.linkedin.com/in/hüseyin-özgökçe
İstanbul Ticaret Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunuyum. Başlattığım drone girişimim (Aeneas IndTech) ve IoT Türkiye'de geliştirdiğim projenin yanı sıra kalan zamanlarımda edindiğim yenilikçi ve ilgi çekici bilgileri paylaşmaktan da zevk alıyorum. Bunun için yazarlıktan daha güzel bir yol olamazdı. Haksız mıyım?
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler