Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaGenelUçan Arabalar Gerçek Mi Oluyor? İşte Yüzyılın Teknolojisi!

Uçan Arabalar Gerçek Mi Oluyor? İşte Yüzyılın Teknolojisi!

Geçtiğimiz günlerde duyurulan iddialı yeni bir hükümet planına göre, Birleşik Krallık bu on yılın sonunda yolcuları taşıyan uçan taksileri, malları teslim eden dronları ve acil durum hizmetlerine yardımcı olan insansız hava araçlarını görebilir.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından açıklanan Geleceğin Uçuş eylem planı, İngiliz gökyüzlerindeki ulaşımı yeniden şekillendirmek için yeni elektrikli uçaklar ve dronlar için bir yol haritası çiziyor. Çalışmalar, sadece dron endüstrisinin 2030’a kadar İngiliz ekonomisini 45 milyar sterlin artırabileceğini tahmin ediyor.

İngiltere havacılık alanında uzun bir mirasa sahip ve bu planın yayınlanması, gelecek uçuş devrimini nasıl liderlik edeceğimizi ortaya koyuyor.” diye açıkladı Vertical Aerospace’in Kurucusu ve CEO’su Stephen Fitzpatrick. “Hükümet ve iş dünyası birlikte çalışarak, sıfır emisyonlu uçuşun büyük ekonomik, çevresel ve sosyal faydalarını küresel olarak ortaya çıkarabiliriz.”

Planın ana kilometre taşları arasında 2026’da ilk pilotlu uçan taksi uçuşu, 2028’de düzenli uçan taksi hizmetleri, 2027’de yaygın dron teslimatları ve 2030’da pilot olmadan otonom uçan taksilerin gösterileri yer alıyor.

“Havacılık Bakanı Anthony Browne, “İlerici batarya teknolojisi ulaşımı bildiğimiz gibi devrim edecek,” dedi. “Bu plan, bunu gerçekliğe dönüştürmek için altyapı ve düzenlemelerin yerinde olmasını sağlayacaktır.”

Plan, elektrikli uçaklar için araştırmayı destekleyerek, dron güvenliği standartlarını geliştirerek, yerel toplulukları dahil ederek ve dikey kalkış araçları için “vertiportlar” ı sertifikalandırarak İngiltere’yi sürdürülebilir havacılıkta bir lider olarak kurmayı amaçlıyor.

Hükümet, bu tür teknolojilerin zaten faydalar sağladığını belirtti. Polis şüphelileri bulmak için dronları kullanırken, NHS onları hastaneler arasında tıbbi malzemeleri hızla taşımak için test etti ve teslimat sürelerini %70’e kadar kırdı.

Plan, ticari ve kamu hizmetleri için daha fazla dronun hızla havada olmasını sağlamak için düzenlemeleri basitleştirecek. Ayrıca, görsel hattın ötesinde uçan dronların denemelerine ve güvenliği sağlamak için elektrikli uçak gösterilerine olanak tanır.

Sanayi liderleri, stratejiyi memnuniyetle karşıladı ve küresel olarak ortaya çıkan havacılık pazarlarından faydalanmak için gereken desteği ve yönü sağladığını belirtti.

“İngiltere, dünyanın en önemli havacılık endüstrilerinden birine ev sahipliği yapıyor ve havacılığın bir sonraki döneminde bir öncü olmak için ideal bir konumda,” dedi Skyports’un CEO’su ve hükümetin Geleceğin Uçuş endüstri grubunun başkanı Duncan Walker.

Havacılıkta dönüştürücü değişiklikler vadeden bu plan, bu “uçan araçların” ve insansız dronların yaygın dağıtımdan önce en yüksek güvenlik standartlarını sağlamaları gerektiğini vurguluyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler