Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaGenelCisco Kahve Tarımında IoT kullanmaya başladı!

Cisco Kahve Tarımında IoT kullanmaya başladı!

Cisco, Tanzanya’daki kahve yetiştiricilerinin verimliliğini artırmak ve iklim değişikliği zorluklarıyla daha sürdürülebilir bir şekilde çalışmalarına yardımcı olmak için IoT’yi kullanıyor. Bu amaçla, Cisco, Tanzanya’daki kahve çiftçileri, PNAT’dan İtalyan bitki bilimcileri ve Accademia del Caffè Espresso’dan araştırmacılar gibi bir dizi ortakla işbirliği yapıyor.

65 güneş enerjili IoT sensörü, Utengule, Tanzanya’daki Tunasikia Çiftliği’ne kurulmuş durumda. Sensörler, toprak, güneş, iklim, karbon yakalama, böcekler ve bitkilerin elektrik enerjisi alanları hakkında zengin bir veri yelpazesi yakalıyor – bu da bitkilerin refahını ve ihtiyaçlarını ortaya çıkarabilir.

Ön lokal analizden sonra, veriler Cisco’nun LoRaWAN, bulut, LTE ve işbirliği çözümlerinden yararlanarak uzun mesafelere güvenli bir şekilde iletiliyor.

Michele Festuccia, Cisco İtalya’nın Kıdemli Sistem Mühendisi Müdürü, “Teknoloji bize bitkilerin dilini anlamamızı sağlıyor,” diyor. “Bu benim için şaşırtıcı ve çiftçilere daha sürdürülebilir bir iz bırakmaları ve en iyi başarıyı elde etmeleri için mükemmel bir çözüm.”

Tanzanya kahve yetiştiricileri, iklim değişikliğinden kaynaklanan azalan yağış mevsimleri ile karşı karşıya kaldıkları için daha fazla sulamak zorunda kalıyorlar. Ancak IoT verileri, çiftçilerin sulamayı optimize etmelerini ve sadece gerekli olduğunda sulama yapmalarını sağlayarak önemli su kaynaklarını korumalarını sağlayacak.

Angelo Fienga, Cisco’nun EMEA için Sürdürülebilir Çözümler Direktörü, “Toprağı korumak ve su tasarrufu yapmanın yanı sıra birçok zorluk ve potansiyel avantajla ilgileniyoruz,” diyor. “Ancak aynı derecede önemli olan, çiftçilerin işletmelerini sürdürülebilir bir şekilde büyütmesine yardımcı olmaktır.”

Tanzanya, dünyanın en büyük 20 kahve üreticisi arasında yer alıyor, bu yüzden sürdürülebilir uygulamalar aracılığıyla verimliliği artırmak ulusal açıdan önem taşıyor. Araştırmacılar, Tanzanya kahve çiftliklerinde başarılı olduktan sonra IoT çözümünün diğer ürünlere ve gelişmekte olan ülkelere ölçeklenebileceğine inanıyorlar.

ConSenso projesi, sadece verimliliği artırmakla kalmıyor, aynı zamanda kahvenin karbon tutma potansiyelini de incelemektedir. Festuccia, “Dünyadaki diğer ağaçlandırma çabalarıyla birlikte, kahve bitkilerinin iklim değişikliği üzerinde etkisi olabileceğini düşünüyoruz.” diyor.

İlk tahminler umut verici görünmesine rağmen, araştırmacılar kahvenin karbon tutma yetenekleri hakkında kesin sonuçlar çıkarmadan önce üç tam büyüme mevsimini analiz etmek istiyorlar. İlk veri görüşleri, haziran ayında paylaşılacak.

Geleceğe bakarken, Fienga, IoT verilerinden daha fazla içgörü çıkarmak için yapay zekanın dağıtılmasından heyecan duyuyor. “Yapay zeka, uygun şekilde eğitilirse, insanların yapamayacağı şekillerde verilerden içgörüler çıkarabilir” diye ekliyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler