Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaGenelKuantum Bilgisayar 14 Bin Deneyde Hata Yapmadı!

Kuantum Bilgisayar 14 Bin Deneyde Hata Yapmadı!

Microsoft ve Quantinuum, yeni bir teknoloji ile kuantum bilgisayarların hatalarını en aza indirmeyi başardıklarını duyurdu.

Kuantum bilgisayarlar, geleneksel bilgisayarlara göre performans ve hız açısından büyük vaatler taşır. Ancak çok sayıda hata yapmak, yeni teknolojinin en büyük engellerinden biridir. Araştırmacılar genellikle bu sorunu çok sayıda kubit ekleyerek ve hata düzeltme tekniklerini kullanarak aşmaya çalışırlar. Kubitler, kuantum bilgisayarlarında bilginin temel birimidir. Klasik bilgisayarlardaki bitlerin aksine, sadece 0 veya 1 gibi iki durumda var olabilirler, kubitler aynı anda birden fazla durumda olabilirler. Bu olay, süperpozisyon olarak adlandırılır ve kuantum hesaplamanın temelini oluşturur.

Kubitlerin çevredeki en ufak bir değişiklikte başarısız olma sorununu çözmek için Microsoft, fiziksel kubitler üzerinde Quantinuum’un kendi yazdığı bir hata düzeltme algoritmasını uyguladı ve 30 fiziksel kubit arasından 4 kubite ulaştı. Kubit sanallaştırma olarak adlandırılan bu yöntemle, araştırmacılar hiçbir hata olmadan kuantum bilgisayarında 14.000 deney gerçekleştirdiklerini duyurdular. Daha fazla test, hata oranının 100.000’de bir olduğunu gösterdi.

Microsoft’un Stratejik Misyonlar ve Teknolojiler Başkan Yardımcısı Jason Zander, Reuters’a bu başarıyı şu şekilde açıkladı: “Daha önce hiçbir kayıtta olmayan bir oran olan 14.000 ayrı deney yaptık ve tek bir hata olmadı – bu oran, kaydedilmiş en iyi oranın 800 katı.”

Microsoft, teknolojiyi bulut bilişim müşterilerine önümüzdeki aylarda sunmayı planladığını duyurdu.

Quantinuum’daki bilgisayar mühendisleri ekibi ve Microsoft’taki bilgisayar bilimcileri, çalışmalarını preprint sunucusu arXiv’de ayrıntılı olarak açıklayan bir makale yayınladılar.

Kuantum bilgisayarlar, sağlık, çevre ve yapay zeka gibi çeşitli alanlarda büyük çığır açmalara öncülük edebilirler. Bu performans ve hız açısından klasik bilgisayarların çok ötesine geçebilen teknoloji, mevcut bilgisayarlarla milyonlarca yıl sürecek bilimsel hesaplamaları mümkün kılabilir.

Örneğin, kimyasal reaksiyonların nasıl gerçekleştiğini modelleme potansiyeline sahip kuantum hesaplama, ilaç geliştirirken laboratuvarda reaksiyon yapma ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler