Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaGenelYapay Zeka Destekli Sanal Gerçeklik (VR), Bir sonraki büyük şey mi olacak?

Yapay Zeka Destekli Sanal Gerçeklik (VR), Bir sonraki büyük şey mi olacak?

Birinci sınıf bir ikinci el araba fiyatına yaklaşmasıyla birlikte, Apple Vision Pro, milyonların dikkatini çekti; sadece şu an ne olduğu için değil, gelecekte temsil edebileceği şeyler için de. Bazı teknoloji uzmanları, bunun şimdilik sadece bir konsept kanıtı olduğuna inanırken, Apple’ın gelecekte daha uygun fiyatlı ancak daha kısıtlı bir versiyon sunacağını düşünüyor; diğerleri ise bunun standart, yüksek fiyatlı ancak yüksek kaliteli bir Apple cihazı olabileceğine inanıyor.

Diğer araçlar gibi Jigspace, Vision Pro için oldukça popüler hale geldi, AR/VR hibrit araçlar, kullanıcının 3D modelleri VR alanına yüklemesine olanak tanır ve iç mimarlık gibi endüstrileri yeniden icat etme olasılığını açar; tekrar tekrar AI’ı kullanarak belirli bir özellikle alana bir alan inşa etmek ve ihtiyaca göre ayarlamak ve özelleştirmek mümkündür. Hantal uzman yazılıma veya büyük bir ekibe gerek yoktur, iş yerinde hızlı bir şekilde paylaşılabilir veya güncellenebilir.

Peki VR geri mi dönüyor?

Ne olursa olsun, Vision Pro ne olursa olsun, belirli pazarlar dışında sınırlı ilgi gördükten sonra VR’yi yeniden gündeme getirdi ve gelecekte VR gözlüklerine farklı bir yaklaşımın yolunu açabilir.

Vision Pro’nun neleri başarıyla gerçekleştirdiğine, VR’nin gelecekte neler başarabileceğine ve yapay zeka destekli VR özelliklerinin günlük kullanıcılar için ne kadar büyük bir şey olabileceğine bakacağız.

VR’ın oyun dünyasına taşınması

Uzun süredir, oyunlar VR için en açık odak noktası olmuştur; Meta Quest gibi platformlar, bu işte kök salmış ve birçok farklı tür için harika olmuştur, VR çevrimiçi kripto casinoları 2023 boyunca ve yeni yıla kadar büyük bir hit olmuş, daha yaratıcı kum havuzu tipi oyunlar da birçok insanın hayal gücünü yakalamıştır. Ancak oyunlar, bu platformlar için tek kullanım alanı değildir ve seçenekler çok daha heyecan verici olabilir.

AR geçici bir dönem ilgi gördüğünde, bazı heyecan verici öneriler arasında toplu taşıma için AR metro haritaları, tabelalara dayalı AR yönlendirmeleri ve benzer araçlar yer alıyordu. Örneğin Vision Pro’da Haritaların bulunabilirliği ile, trafik verilerini diğer cihazlardan görerek kullanan gerçek zamanlı bir GPS gibi bir platform, bu günlük araçlardan biri olabilir ve büyük fayda sağlayabilir.

Patlayan AI Etkisi

Bunlar çoğunlukla ilk adımlardır ve genel olarak daha geniş bir yer edinmede zorlanan VR’nin gelecekte ne olacağı henüz bilinmemektedir, sonuçta birçok gözlük hacimli ve pahalıdır.

Vision Pro, pahalı giriş noktasıyla bunu pek çözmüş gibi görünmese de, diğer gözlüklere kıyasla gelecekte ne yapılabileceğine dair umut vermiştir.

Ayrıca Apple’ın büyük uygulama geliştiricileriyle biraz tartışmalı bir dönem geçirdiğini de belirtmek gerekir, bu da başlıkta bulunan uygulamaların şu anda biraz zayıf olmasının nedeni olabilir; bu da platformun sadece kullanıcılar için değil, kendi uygulamalarını geliştirip yayınlamak isteyenler için de erişilebilir olmasını sağlamak için ileriye dönük bir değişiklik gerektirecek başka bir şeydir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler