Cuma, Temmuz 12, 2024
Ana SayfaGenelIşıkla Çalışan Sabit Disk

Işıkla Çalışan Sabit Disk

Fizikçiler yakın zamanda güneş pillerinde kullanılan teknolojinin benzerini manyetik bir tabaka üzerine uygulayarak son derece hızlı bir sabit disk geliştirdiler.

Sabit diskler bilgisayarlarda verilerin elektromanyetik yüklü bir yüzeyde depolanmasını sağlayan cihazlar. Günümüzde bu cihazların hızları ve kapasiteleri değişmekte. Hız ve kapasite arttıkça cihazların değerleri de artıyor ve bazı kullanıcılar için satın alma zorluğu yaratabiliyor.

İsviçre’nin Lozan Federal Politeknik Okulu fizikçilerinden Laszlo Forro ve ekibi geleceğin veri depolama teknolojisini yönlendirecek bir gelişmeye imza atmış olabilirler.

Laszlo Forro, manyetik spinler üzerine ışık ile veri kaydetmenin mümkün olduğunu zaten bildiğimizi ancak bunun için malzemeyi -453 dereceye kadar soğutmak gerektiğini belirtiyor ve ekliyor: “Önemli olan bu teknolohinin oda sıcaklığında çalışabilmesini sağlamak.”

 

Forro ve ekip arkadaşları bir ferromanyetik malzemeyi oda sıcaklığında görülebilir ışık ile modifiye ederek yeni nesil sabit disklerin ilk adımını attılar. Bu diskler günümüzde kullandıklarımıza göre çok daha ucuz, daha ufak ve daha hızlı olacaklar. Çalışmanın bulguları Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi sitesinde yayınlandı.

Araştırmacıların kullandıkları yeni yöntemi şöyle açıklıyor: “Işığa son derece hassas bir perovskit yapıyı(etkin ışık emme özellikleri nedeniyle güneş pillerinde kullanılan malzemeler) ve ferromanyetik malzemeyi üst üste kullanıyoruz. Böylece perovskit yapı ışık aldığında şarj taşıyıcıları ferromanyetik malzemeye taşınıyor ve manyetik özelliğini azaltıyor. Bu yöntem uzun süredir üzerinde çalışılan fakat süreç sırasında çok fazla ısınan teknolojilere bir alternatif oluşturuyor.”

Henüz deney aşamasında olan metot, kullanılmaya başlandığında veri depolamada başka bir çağa geçişi sağlayacak.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler