Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaGenelTuğlalarla Elektrik Üretimi

Tuğlalarla Elektrik Üretimi

Tuğlalar insanların ilk yapı malzemelerinden biri. Aynı bir hamur gibi şekillendirilen killi toprak kurutulur ve arasına harç sürülerek üst üste konur, böylece insanlığın en primitif yapı malzemelerinden biriyle sığınak inşa edilebilir. Peki yüzyıllardır kullanılan bu basit yapı metodu bize başka yararlar sağlayabilir mi?

Washington Üniversitesi Kimya bölümünde doçent olarak görev yapan Julio D’Arcy ve ekibinin yaptığı bir çalışmaya göre kırmızı tuğlalara rengini veren demir oksit, yani pas, enerji üretme ve depolama için kullanılabilecek malzemelerin üretiminde oldukça faydalı bir kimyasal. Buradan yola çıkan araştırmacılar tuğlayı bir süper iletkene dönüştürüp dönüştüremeyeceklerini öğrenmek istemiş.

Araştırmacılar, tuğlaların elektriği depolamasını sağlayabilmek için tuğlanın içindeki gözeneklere bir dizi gaz pompalıyorlar. Gazlar tuğlanın kimyasal bileşenleri ile reaksiyona girerek onları çok iyi bir elektrik iletkeni olan ve PEDOT olarak bilinen plastik nano fiberden bir ağ ile kaplıyor. Bu polimer tuğlaya sıkışmış halde kalıyor ve bir nevi iyon süngeri görevi görüyor. Tüm bu işlemin sonunda kırmızı tuğla koyu mavi renge dönüşüyor.

Chemists Are Turning Ordinary Bricks Into Fast-Charging Batteries

Bu akıllı tuğlalar ne yazık ki piller gibi uzun süre enerjiyi içlerinde tutamıyor, bu da onları lityum iyon pillere rakip olmaktan çıkarıyor. Ancak bu kadar basit malzemeler üzerinde yapılan modifikasyonların enerji üretmeye böyle bir katkı sağlaması gelecek için umut verici bir gelişme.

Biliminsanları akıllı tuğlalarla üretilecek enerjinin koridor ışıklarını veya acil durum lambalarını aydınlatmaya yeteceğini belirtiyor.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler