Genel

Yapay Zekalı Ressam DALL-E Nedir?

Ünlü animasyon filmindeki tatlı robot WALL-E’yi hatırlıyor musunuz? Bugünkü konumuz ismi WALL-E’den esinlenerek konulmuş bir yapay zekalı ressam. Detaylar yazımızda.

2021 yılının Ocak ayında piyasaya sürülen, Open.ai’ın yeni projesi DALL-E interneti sarsmıştı. Kurucuları arasında Elon Musk’ın da bulunduğu Open.ai kâr amacı gütmeyen bir yapay zeka araştırma şirketi. Amaçları ise yapay zekanın insanın yararına kullanılacağı projeler geliştirmek.

DALL-E de bu projelerden birisi. Open.ai, bu proje için bir yapay zeka eğitmiş. Bu yapay zeka insan diliyle ifade edilebilen soyut veya somut her türlü “şeyin” resmini çizebiliyor. DALL-E’nin bu yeteneğe sahip olması için tam 12 milyar parametreden yararlanılmış. Birbiriyle alakasız, soyut, gerçekte var olmayan, saçma ne kadar çok kombinasyon varsa DALL-E bu kelimeleri kullanarak bir resim yaratabiliyor.

Yapay zekanın hızlı ilerleyişiyle birlikte “yaratıcı” yapay zekalar artık bir film senaryosu olmaktan çıkacak. Metin yazabilen, resim çizebilen, yönetmen olan çeşitli yapay zekalar göreceğiz. DALL-E yapay zekaların neler yapabileceğinin çok ufak bir örneği.

DALL-E’nin çizebildiği absürd resimlere bir örnek: Köpek gezdiren tütü giymiş bir bebek beyaz turp

Atabek Batuhan Bilgiç

İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close