Genel

Yapay Zekalı Ressam DALL-E Nedir?

Ünlü animasyon filmindeki tatlı robot WALL-E’yi hatırlıyor musunuz? Bugünkü konumuz ismi WALL-E’den esinlenerek konulmuş bir yapay zekalı ressam. Detaylar yazımızda.

2021 yılının Ocak ayında piyasaya sürülen, Open.ai’ın yeni projesi DALL-E interneti sarsmıştı. Kurucuları arasında Elon Musk’ın da bulunduğu Open.ai kâr amacı gütmeyen bir yapay zeka araştırma şirketi. Amaçları ise yapay zekanın insanın yararına kullanılacağı projeler geliştirmek.

DALL-E de bu projelerden birisi. Open.ai, bu proje için bir yapay zeka eğitmiş. Bu yapay zeka insan diliyle ifade edilebilen soyut veya somut her türlü “şeyin” resmini çizebiliyor. DALL-E’nin bu yeteneğe sahip olması için tam 12 milyar parametreden yararlanılmış. Birbiriyle alakasız, soyut, gerçekte var olmayan, saçma ne kadar çok kombinasyon varsa DALL-E bu kelimeleri kullanarak bir resim yaratabiliyor.

Yapay zekanın hızlı ilerleyişiyle birlikte “yaratıcı” yapay zekalar artık bir film senaryosu olmaktan çıkacak. Metin yazabilen, resim çizebilen, yönetmen olan çeşitli yapay zekalar göreceğiz. DALL-E yapay zekaların neler yapabileceğinin çok ufak bir örneği.

DALL-E’nin çizebildiği absürd resimlere bir örnek: Köpek gezdiren tütü giymiş bir bebek beyaz turp

Atabek Batuhan Bilgiç

•İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 2. Sınıf Öğrencisi •İstinye Üniversitesi Girişimci Mühendisler Kulübü kurucu başkanı •IoT-İstinye Çekirdek Takım Üyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close