Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaArduinoArduino Nedir? Ne İşe Yarar?

Arduino Nedir? Ne İşe Yarar?

Arduino Nedir?

Arduino, kullanımı kolay donanım ve yazılıma dayalı açık kaynaklı bir elektronik platformdur. Arduino kullanarak çeşitli sensörlerden gelen sinyalleri okuyabilir, ışık yakıp söndürebilir, motor çalıştırabilir; kısacası aklınıza gelebilecek tüm elektronik uygulamaları yapabilirsiniz. Kart üzerindeki mikrodenetleyiciye bir dizi talimat göndererek karta ne yapacağını söyleyebiliriz.

Arduino, yıllar boyunca günlük kullanılan nesnelerden bilimsel araçlara kadar binlerce projenin kontrolcüsü olmuştur. Öğrenciler, programcılar ve profesyonellerden oluşan dünya çapında bir topluluk, bu açık kaynaklı platformu kullanarak çeşitli projeler geliştirmiştir ve bu platformu geliştirmede katkıda bulunmuşlardır. Arduino, Ivrea Interaction Design Institute tarafından programlama geçmişi olmayan öğrencilere yönelik hızlı prototipleme yapabilmeleri için geliştirilmiştir. Dünya üzerinde kullanımı yaygınlaşınca, IoT uygulamaları, giyilebilir teknolojiler, 3D baskı ve gömülü sistemleri sağlamak amacıyla daha da geliştirilmiştir.

Arduino’nun Temel Bileşenleri

Arduino geliştirme ortamı (IDE), Arduino bootloader (Optiboot), Arduino kütüphaneleri, AVRDude (Arduino üzerindeki mikrodenetleyici programlayan yazılım) ve derleyiciden (AVR-GCC) oluşur. Arduino yazılımı bir geliştirme ortamı (IDE) ve kütüphanelerden oluşur. IDE, Java dilinde yazılmıştır ve Processing adlı dilin ortamına dayanmaktadır. Kütüphaneler ise C ve C++ dillerinde yazılmıştır ve AVR-GCC ve AVR Libc. ile derlenmiştir. Kaynak kodlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Arduino Modelleri Nelerdir?

  • Arduino Uno R3
  • Arduino Leonardo
  • Arduino Micro
  • Arduino Robot
  • Arduino Esplora
  • Arduino Mega ADK
  • Arduino Ethernet
  • Arduino Mega 2560
  • LilyPad Arduino
  • Arduino Nano

Arduino ile Yapılabilecek Mükemmel Projeler

1. Müzik Enstrümanı

2. Parmak İzli Kapı Kilidi

3. Robot Araba

4. Taşınabilir Oyun Konsolu

5. Akıllı Ev Otomasyonu

6. Evrensel Akıllı Uzaktan Kumanda

7. Lazer İle Alarm Güvenlik Sistemi

8. Ekranlı Hava İstasyonu

9. RC Hovercraft

10. RFID Kapı Kilidi

11. Otomatik Çiçek Sulama Sistemi

12. GSM Cep Telefonu

13. Çeşitli Robotlar

Saydığımız bu projeler dışında hayal gücünüze ve size kalmış daha da kreatif projeler geliştirebilirsiniz. Ufak bir araştırmayla yukarda bulunan projelerin ürünlerine ve kodlarına ulaşabilirsiniz.

Burak Berker Özatik
Burak Berker Özatik
GÜROK - Yazılım Geliştirme Uzmanı, Elektrik - Elektronik Yüksek Mühendisi
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler