Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaGenelBeyin Kanserini Tedavi Eden İmplant Üretildi!

Beyin Kanserini Tedavi Eden İmplant Üretildi!

Beyin kanserini önleyen bir implant üretildi, yeni tedavi yöntemi binlerce hasta için umut olabilir! Detaylar yazımızda.

Her yıl 200 bin kişinin ölümüne sebep olan, tanı konulduktan sonra ise hastalarına 2-3 yıldan fazla ömür tanınmayan beyin kanseri, çaresiz hastalıklardan birisi olarak biliniyor. Stanford Üniversitesi‘den araştırmacılar bu korkunç hastalıkla mücadele etmek için bir yöntem arayışına girmişler. İlk sonuçlar ise oldukça heyecan verici.

Bilim insanları, beyin tümörlerini, sağlıklı hücrelere zarar vermeden yok etmenin bir yöntemini buldu! Beyin gibi bir organda her bir hücre oldukça önemliyken, kanser teşhisi sonrası tedaviler oldukça riskli hale gelebiliyor. Bilim insanları beyin hücrelerini kurtarmanın yolunu ararken, yeni bir yöntem geliştirdiler. Ekip her yıl 200 bin kişinin ölümüne sebep olan, bilinen yöntemlerle tedavisi oldukça zor olan, glioblastoma isimli bir kanser türüne odaklandı.

Batı Karadeniz Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada, glioblastoma için aşağıdaki ifadeler kullanılmış:

“Sağkalım süresi tüm hastalarda (tedavi olup olmamalarına bakılmaksızın) ortalama 8 ayken; 5 yıllık sağkalım oranı ise %7,2’dir (4). GBM en hızlı ölüme sebep olan tümörlerdendir.”

Tedavi için yapılan araştırmalar sırasında kaydedilen bir görüntü.

Bu yeni yönteme göre, 15 dakikalık tedavilerle hastaların 15 günde kurtarılabileceği iddia ediliyor! Bu, 4 saatten kısa bir tedavi süresi anlamına geliyor ve yine araştırmacıların açıklamalarına göre yeni yöntem hastaların büyük bir çoğunluğunu kurtarabilecek!

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nden bilim insanları tarafından geliştirilen implant deri ve kafatası arasına yerleştiriliyor. Yerleştirilen bu implant, kanser hücrelerini özel olarak hedefleyerek hücrelere ısı veriyor. Bu süreçte kanser hücreleri zarar görerek ölürken, çevresindeki sağlıklı hücrelerin büyük bir çoğunluğu kurtarılıyor. Isı yöntemiyle kanser hücrelerinin öldürülmesi yeni bir gelişme değil, ancak bu bu yöntemin uygulanabilmesi için hastaların özel bir ameliyata girmeleri gerekiyor.

Yeni tedavinin mekanizması nasıl işliyor?

Nature dergisinde “Remotely controlled near-infrared-triggered photothermal treatment of brain tumours in freely behaving mice using gold nanostars” ismiyle yayımlanan makalede belirtilene göre, beyin tümörüne sahip fareler iki gruba ayrıldı. İlk gruba Hamed Arami ve ekibi tarafından geliştirilen yeni tedavi metodu uygulanırken, ikinci gruba ise geleneksel tedavilerle müdahale edildi.

İkinci grupta bulunan farelerin 15 gün boyunca 15’er dakikalık tedavilere maruz kaldıklarında, ameliyata gerek kalmadan iyileştikleri gözlemlendi. Bu farelerin yaşam süreleri normale kıyasla 3 katına kadar çıktı, üstelik tedavi kemoterapi ile desteklendiğinde sonuçların daha da başarılı olduğu tespit edildi.

Çalışmanın baş yazarı Arizona State University‘de Malzeme Bilimi Profesörü olarak görev alan Hamed Arami, “Geliştirdiğimiz beyin implantında bulunan nanopartiküller tedaviyi sadece tümöre hedeflememize yardımcı oluyor, bu nedenle yan etkiler kemoterapi ve radyasyona kıyasla nispeten daha az olacak. İmplantın gücü ve dalga boyu ışığı, beyindeki farklı boyut ve konumlardaki tümörleri hedef alacak şekilde de ayarlanabilir. Nanopartiküllerin yapısı ve dozu, sadece doğru miktarda ısı üretecek şekilde kalibre edilebilir” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler