Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaGenelMusk – Zuckerberg Tartışması ve IoT

Musk – Zuckerberg Tartışması ve IoT

Yapay zeka, her geçen gün hayatımıza biraz daha hakim oluyor. Bundan on yıl önce evimizi sesli komutlarla yönetmek ancak bir bilim kurgu fantezisi olarak kabul edilebilirdi fakat bugün akıllı ev, Siri gibi teknolojiler sayesinde bu mümkün.

Yapay zeka, gündelik yaşamdan sanayi üretimine kadar birçok yerde hakim olmaya başladı. Yapay zekadaki gelişmeler ise çeşitli tartışmaları ve kaygıları beraberinde getiriyor.

Yaygın teoriye göre, yapay zekanın kontrolsüz gelişmesi insanların yaşam alanlarını tehdit edebilir. Bu teknolojiyle donatılmış alet ve sistemlerin otonom bir şekilde düşünüp karar alabileceği ve insanların kontrolünden çıkabileceği düşünülüyor. Yapay zeka hakkındaki bu endişeler Stephen Hawking gibi bilim insanları tarafından da dile getirilmişti ancak bugünlerde iki teknoloji devi arasında bir tartışmaya sebep olmuş durumda.

Musk – Zuckerberg Tartışması

SpaceX ve Tesla şirketlerinin CEO’su olan Elon Musk, yapay zeka teknolojisinin sınırlandırılmasını öngören bir kanunun kabul edilmesi gerektiğini birkaç kez ifade etti. Nitekim Musk’a göre bu teknolojiler yakın gelecekte insanların hayatını tehdit edecek seviyeye gelebilir.

Elon Musk, 21.yüzyılın en büyük teknoloji girişimcisi olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla Musk tarafından yapılan açıklama çoğu kişi tarafından distopik bir kurgudan ibaret olarak görülmemekte. Ancak Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, bu iddiaların asılsız ve gülünç olduğu fikrine sahip.

Zuckerberg, katıldığı bir soru-cevap etkinliğinde yapay zekanın gelecekteki dünya için vazgeçilmez bir öge olduğunu ve bu konuda tamamen iyimser yaklaştığını belirtti. Ayrıca Elon Musk’ın ve bu tür açıklamalarda bulunan diğer uzmanların halkta korku yarattığının altını çizdi.

Elon Musk ise Zuckerberg’in açıklamalarına Twitter hesabı üzerinden cevap vererek, kendisiyle bu konuları daha önce konuştuğunu ve kendisinin bu konudaki bilgilerinin sınırlı olduğunu söyledi. Yapay zeka hakkındaki teoriler bilişim dünyasının iki önemli ismi arasında gerginlik yaratırken, IoT teknolojisinin ve yapay zekanın geleceğini bu tartışma ekseninde değerlendirmekte fayda var.

Yapay Zekanın Geleceğine Dair Korkular Gerçekçi Mi?

Robotların bağımsız iletişim kurması ve karar vermesi teorik olarak mümkün görünüyor. Nitekim geçtiğimiz günlerde deneme aşamasında olan Facebook sohbet robotlarının kendi dillerini yarattıkları ve bu yolla iletişim kurdukları keşfedildi. Mühendisler tarafından fişi çekilen robotların davranışı farklı sistemlerde de tekrarlayabilir. Ancak bunun robotların dünyayı ele geçireceğinin ispatı olduğunu söylemek gereğinden fazla iddialı bir yaklaşım olacaktır.

Diğer yandan, tehlikeli bir durumun olabileceğini de görmezden gelemeyiz. Çünkü yapay zeka basit bir kod hatasını tekrarlayarak sürekli bir işlem hâline getirebilir. Nitekim Facebook botları arasındaki dilin de bu şekilde ortaya çıktığı tahmin ediliyor. Yapay zeka dünyayı ele geçirmese de, en ufak bir hatanın büyük tehlikeler yaratabileceğini öngörmek gerekiyor.

 

Bu Tartışmalar IoT’yi Nasıl Etkiler?

Internet of Things (Nesnelerin İnterneti), yapay zeka teknolojisinin en önemli aşamalarından biri olarak kabul edilmekte. Önümüzdeki yıllarda şehir sistemlerinden sanayi üretimine kadar birçok alanda kullanılacağı tahmin ediliyor. Her ne kadar insan hayatını kolaylaştıracak olsa da nesneler arasındaki iletişimin yanlış bir şekilde tekrarlanması problem yaratabilir.

Facebook sohbet robotlarıyla ilgili durumu göz önüne alırsak, kod hatasından kaynaklanan bir işlemin davranışa dönüşmesi tehlike yaratacaktır. Doğru önlemler alınmazsa, örneğin yazılım hatalarının otonom bir şekilde tespit edilip düzeltilmesi ya da uyarı verilmesi sağlanmazsa tehlikeli sonuçların ortaya çıkması mümkün. Ancak IoT teknolojisiyle çalışan sistemlerin bağımsız olarak hareket edip, bilinçli bir şekilde insanlar için tehlike oluşturmaları şimdilik mümkün görünmüyor. Dolayısıyla yapay zeka tartışmalarının IoT dışında olduğunu söyleyebiliriz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler