Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnternetiKüresel Isınmaya Karşı IoT İle Yapılan Çalışmalar

Küresel Isınmaya Karşı IoT İle Yapılan Çalışmalar

IoT yani Internet of Things(Nesnelerin İnterneti) son yıllarda adeta bir patlama yaşıyor. 2016 yılı itibariyle 60 Milyar cihaz sınırı aşılmış durumda. 2022 yılı sonuna kadar ise 14.4 trilyon dolarlık bir gelir artışı ve maliyetlerde düşüş sağlaması bekleniyor.

IoT’nin her geçen yıl katlanarak büyümesi sunmuş olduğu avantajların da artmasına olanak sağlamaktadır. IoT teknolojisinin giderek yayılması sadece özel sektördeki endüstriyel firmaları olumlu yönde etkilemekle kalmıyor. Iot aynı zamanda geniş çaplı çevresel faydalar da sağlayacaktır.

Küresel Isınma günümüzde teknoloji ekseni etrafında konuşulması, değerlendirilmesi ve üzerinde çalışmaların yapılması gereken önemli bir konu. Küresel ısınma ile ilgili gerçekçi teknoloji çözümleri günümüzde IoT ile ortaya konulmaktadır.

Ericsson tarafından karbon gazlarının salınımı ile ilgili yapılan araştırmaya göre teknoloji sayesinde 2030 yılına kadar 63.5 Gt’luk GHG emisyonunun azalabileceği öngörülüyor. Bununla birlikte IoT’nin bir çok farklı disiplin ve endüstri arasında yaratmış olduğu etkileşim sayesinde akıllı enerji tasarrufu sistemleri ve benzer akıllı çözümler ile sanayi endüstrisinin karbon ayak izi azaltılmış olacak. Bu da küresel ısınma ile boğuşan dünyamıza bu mücadelede büyük bir katkı sağlamış olacak.

Küresel Isınma insanlığı tehdit eden bir felakettir. Küresel Isınma beraberinde bir çok felaket ile birlikte insanlığa giderek yaklaşmaktadır. Gıda sıkıntısı, deniz seviyesinin yükselmesi, iklim değişikliği, doğal felaketlerin yoğunluğunun artması, bir çok endemik türün yok olması, vektörel hastalıkların artması gibi bir çok felakete zemin hazırlamaktadır. Bu felaketlerden korunmanın en önemli yolu küresel bir inisiyatif almaktır. Çünkü küresel ısınma insanlığın bir bölümünü değil tamamını tehdit etmektedir.

Küresel Isınmanın gidişatına bakıldığında IoT‘nin gelişimi Küresel Isınma ile mücadeleye büyük bir destek sağlayacaktır. Dünyada bununla ilgili girişimlerin sayısı her geçen gün hızla artmaktadır. Teknoloji küresel ısınma ile mücadele etmenin en iyi yolu olarak öne çıkmaktadır.  Bu girişimlerden bazıları ise şunlardır;

Rainforest Connection

San Francisco’da kurulan bu start-up geri dönüştürülen cep telefonlarını ağaçlara bağlı olarak güneş enerjisi ile çalışan bir dinleme cihazına dönüştürmüştür. Bunun amacı ise yasadışı olarak gerçekleşen ağaç kesimlerinin önüne geçmektir. Böylece ormanların azalması ile mücadele edilmiş olunuyor ve küresel ısınma da yavaşlatılmış olunuyor.

Green Horizons Initiative ( Yeşil Ufuklar Girişimi)

Küresel ısınma ile mücadele ederken sadece özel sektör girişimleri ile değil kamu ve özel sektörün ortaklıklarından doğan yeni fırsatlar da yaratılabilir. IBM’in Çin Araştırma Laboratuvarı, IBM’in Green Horizons Initiative kapsamında, hava kalitesi tahmin sistemini ölçeklendirmek için Çin’deki Pekin Çevre Koruma Bürosu (BEPB) ve diğer belediye makamlarıyla birlikte çalışıyor. Sistem Pekin genelinde yayılmış bir sensör ağı kirlilik verilerini kullanıyor. Karmaşık modelleme ve makine öğrenme teknikleri sayesinde, farklı mahallelerdeki hava kirliliği düzeylerini giderek daha kesin tahmin edilmesi sağlanıyor.

2002 Yılından 2011 Yılına kadar olan ortalama ısı değişimi haritası. (Tam boyutta görüntülemek için görsele tıklamanız yeterlidir.)

Geleceği Görmek İçin Geçmişin Haritalandırılması

Küresel Isınmanın nedenleri ile ilgili daha kesin sonuçlara ulaşılması açısından yapılan çalışmalardan birisi de geçmişe yönelik olarak yapılan haritalandırma çalışmalarıdır. Bu çalışmalar ile geçmişteki verilerden yararlanılarak Küresel Isınmanın sebepleri konusunda daha kesin ve tutarlı bilgiler elde edilmesi amaçlanıyor.

Yapılan bu araştırmaya göre karbon salınımı konusunda Çin dünya lideri konumundayken Amerika ise Çin’in ardından hemen 2. Sırada geliyor. Bu verilerden yola çıkarak gelecekte Dünyanın nasıl bir yere benzeyeceği ile ilgili çalışmalar da yapılmaya devam ediliyor. Verilerden yola çıkılarak oluşturulan simülasyon çalışmaları ile gelecekte neler yapılması gerektiği ile ilgili yeni fikirlerin de ortaya çıkması bu çalışma ile sağlanıyor.

Kaynaklar:

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler