Cuma, Temmuz 12, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnternetiAskeri Alanlar İçin IoT Çözümleri Mümkün

Askeri Alanlar İçin IoT Çözümleri Mümkün

Amerika’nın önde gelen mobil operatörlerinden AT&T, askeri üsler ve bölgeler için geliştirilebilecek IoT çözümlerini duyurdu. IoT‘yi şimdiye kadar sivil ve ticari alanlarda görmüşken güvenliğin öncelikli olduğu askeri alanlarda kullanım senaryosuna rastlamamıştık. Mevcutta geliştirmeler varsa da bunlar muhtemelen gizlilik içerisinde olacağı için onlardan da haberimiz yoktu.

AT&T, yayınladığı video ile askeri üslerde kullanılabilecek IoT çözümlerini sergiliyor. Çözümler hem güvenliği artırmak hem de iletişimi kolaylaştırmak üzerine yoğunlaşıyor. İlk çözüm arazinin etrafını lazerli bir korumayla çevrelemek ve bir ihlal durumunda o bölgeyi doğrudan tespit etmek ve o bölgedeki kameranın odağını ihlale yönlendirmek. Böylece güvenlik personeli doğrudan ihlale yönelip diğer birimlere haber verebilecek ve olası tehlike en kısa sürede çözümlenecek. İhlalin anında tespiti ise gereksiz personel hareketliliğini en az seviyeye indirecek.

Askeri alanlar içerisindeki tüm iletişimi de güvenli bir şekilde tek bir hat üzerinden yürütecek olan çözümler, üslerin sürekli olmasını sağlayacak. Askeri üslerde yaşayan kişiler için de belli bölgelerde bulunacak olan kiosklar güncel gelişmeleri ve bilgileri sağlayacak. Bu da güvenlik çözümünde olduğu gibi toplam iş gücünden tasarruf sağlayacak.

Projenin ne zaman kullanıma sunulacağı belli değil fakat mevcut çözümlerin hepsinin bir arada toparlanacağı düşünülürse fazla zaman almayacaktır. Firmanın bu konuda yayınladığı videoya buradan erişebilirsiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler