Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnternetiIoT Projeleri Bir Yılda İkiye Katlandı

IoT Projeleri Bir Yılda İkiye Katlandı

Vodafone tarafından her sene yayınlanan “IoT Barometer” raporunun 2017 sürümü yayınlandı, raporda IoT‘nin büyümesi gözler önüne seriliyor.Rapor, 13 farklı ülkeden ve binden fazla girişim üzerinden toplanan istatistiklerle hazırlanmış. Raporun 2013’te çıktığı ilk sürümünden itibaren IoT sektörü inanılmaz oranlarda büyüyor ve bu sayılar da rapora yansımış durumda.

An itibariyle dünya üzerindeki şirketlerin yüzde 29’u IoT‘yi kullanmaya başlamış durumda. Bu sayı 2013’te yüzde 12 civarındaydı. Bu aralıkta büyüme en çok 10 binin altında çalışanı olan şirketlerde gerçekleşmiş. Bu da birim maaliyetinin düşük sayılar için de düştüğünü gözler önüne seriyor. IoT‘nin yatırım getirisinin(ROI) de yüzde 53 seviyesine çıkmış olması da bunu kanıtlıyor.

IoT 2017 Barometer‘a katılım gösteren şirketlerin ülkeleri/büyüklükleri ve sektörleri raporda yer almakta.

Şirketlerin IoT konusundaki en büyük beklentileri ise verimi artırmak, ardından riskleri azaltmak, geliri artırmak ve maliyetleri kısmak geliyor. Bu beklentilerin sonucu olarak da firmaların yarısı IoT sayesinde yeni gelir kapılarını açtıklarını belirtiyorlar. IoT sayesinde yüzde 28’e kadar maliyetlerden kısılabilmişken gelir seviyesinde ise yüzde 29’a kadar artış olduğu ankete katılan firmalarca verilen değerlerden anlaşılıyor.

Vodafone IoT direktörü Erik Brenneis ise raporda yer alan konuşmasında “IoT artık yeni sayılmaz fakat potansiyeline oranla ilk aşamalarında. Eğer halen buna başlamadıysanız sektörünüzde öncü olabilirsiniz, en karlı siz çıkabilirsiniz. Yeni araçlar, teknolojiler ve bağlantılar IoT‘yi hiç olmadığı kadar kolay ve yönetilebilir kılıyor.” cümlesi dikkat çekiyor.

Raporda sektörlere özel veriler de yer alırken tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler