Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaBlok Zinciri2018 Blockchain'in Yılı Olacak

2018 Blockchain’in Yılı Olacak

Son zamanlarda adını fazlaca duyduğumuz blockchain yani blok zinciri teknolojisi hayatımızda daha fazla alanda yer almaya başlayacak. Son zamanların gözde konusu kripto paralar konusuyla hayatımıza giren blockchain, teknolojisiyle yalnızca bu alanda kalmayacak ve 2018’den itibaren birçok alanda kullanılmaya başlanacak.

Blok zinciri, eşten eşe(peer-to-peer) bağlantılı ve belli bir merkezi olmayan veri işleme ve dağıtım teknolojisi. Teknolojinin birden fazla yerde eşlenik olarak çalışması verinin güvenliğini olabilecek en büyük seviyeye getiriyor. Kullanıcıların verilerinde değişiklik yapması ise kendilerine özel anahtarlar(private key) ile sağlanıyor. Bu değişiklikte eşler arasında iletilerek tüm zincirin gene eşlenik olması sağlanıyor.

Bu teknolojisinin olası kullanım senaryoları ise Bernard Marr tarafından aşağıdaki başlıklar altında toplanmış durumda:

Sözleşme ağları ve akıllı sözleşmeler: Sözleşmelere bağlı bütün alanlarda kullanılabilecek, böylece güvenlik sağlanırken güncellemeler kolaylıkla sağlanabilecek.

Ödeme onay ve kur çevirileri: Blockchain‘in mevcuttaki en yaygın kullanım senaryosunda olduğu gibi parasal işlemler güvenle, hızlıca ve düşük maliyetlerde sağlanabilecek.

Tedarik zinciri: Satış ağlarının en önemli aşaması olan tedarik zincirinde kullanılabilecek olan blockhain sayesinde güncel bilgi istenilen yerden istenildiği an edinilebilecek.

Varlık koruması: Ürünlerin ve servislerin anlık olarak takibi sağlanabilecek.

Kimlik doğrulama ve kayıt tutma: Kişisel verilerin depolanabileceği, ve kişilerin yalnızca kendi verilerine ulaşabilmelerini sağlayacak teknolojiler geliştirilebilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler