Nesnelerin İnterneti

Android Things Tüm Geliştiricilere Sunuluyor

Google’ın geliştirmesini sağladı popüler mobil işletim sistemi Android’in IoT desteğini içeren Android Things projesi tüm geliştiricilerin erişimine açıldı. Android Things sayesinde geliştiriciler Android bilgilerini kullanarak mobil cihazların haricindeki cihazlara da hükmedecekler.

Android Things ilk olarak 2016’nın sonlarında çıkmış olsa da kısıtlı bir kitlenin erişimine açıktı ve beta aşamasındaydı, Google’ın bu hafta gerçekleştirdiği I/O etkinliği sırasında ise tüm geliştiricilere açık şekilde sunuldu.

Android Things, IoT tabanlı ve Android destekli bir işletim sistemi. İçerisinde sunduğu geliştirme kütüphaneleriyle(SDK) geliştiricilerin IoT tabanında, Google servisleriyle etkileşimli uygulamalar ve sistemler hazırlamasına imkan sunuyor. Bu sayede Android’de yalnızca bir mobil cihaz işletim sisteminden evlerin içerisinde her zaman duracak nesnelere kadar yayılmış olacak ve Google servislerinin desteğiyle tüm kontrolleri kullanıcının hizmetine sunacak.

Piyasada ise bu işletim sistemini kullacak olan cihazları Lenovo ve JBL yaz aylarında tüketicilere sunacak. Kişisel asistan alanında da Google’ın pazar payını yükseltecek olan Android Things, birkaç sene içerinde çok daha popüler olacak gibi duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close