Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaEndüstri 4.0Robotların ve İnsanlarla İşbirliği Başladı

Robotların ve İnsanlarla İşbirliği Başladı

Gigaset  GS185 sıradan bir cep telefonu gibi görünüyor ve içinde de en pahalı  bir teknolojide içinde bulundurmuyor.  Bu telefonu ilginç kılan robotların da işe dahil olması.  Almanya’daki yüksek işçilik masrafları  robotlarla kompanse edilmeye başlandı. Tek bir üretim hattında haftada 6000 cep telefonu üreten Gigaset, robotlarla insanların beraber çalışmasına olanak sağlıyor.

Gigaset Çalışanı Lusa Böing çalışma ortamını şu şekilde paylaştı:

“Tabi ilk başta robotlarla beraber çalışmak biraz tuhaftı.  Ama sonunda ne kadar  yardımcı olduklarını görüyorsunuz.  Örneğin robot cep telefonu montajı yaparken sizde başka bir bölümde başka bir işte görevini yerine getirebiliyorsunuz.”

 

Gigaset AG Otomasyon Bölümü Başkanı Jörg aktardığı bilgilerde :

“Asya’daki cep telefonu üretimi  daha ziyade manuel gerçekleştiriliyor.  Almanya’da büyük fiyat avantajı var. Çünkü işin %70’i robotlar tarafından organize ediliyor ve üretimdeki düşük masrafla iyi bir fiyat verilebiliyor. Otomasyonun bir başka avantajı daha var.  Üretim hattındaki arızaların azalması.  Gigaset Asya’da da üretim yapıyor.  Ama orada  üretim aşamasında cihazların  yüzde 10’nda  hata tespit ediliyor .  Almanya’da bu oran sadece yüzde iki seviyesinde.”

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler