Endüstri 4.0Genel

Robotların ve İnsanlarla İşbirliği Başladı

Endüstri 4.0 ile cep telefonu üretimi Almanya'ya geri döndü

Gigaset  GS185 sıradan bir cep telefonu gibi görünüyor ve içinde de en pahalı  bir teknolojide içinde bulundurmuyor.  Bu telefonu ilginç kılan robotların da işe dahil olması.  Almanya’daki yüksek işçilik masrafları  robotlarla kompanse edilmeye başlandı. Tek bir üretim hattında haftada 6000 cep telefonu üreten Gigaset, robotlarla insanların beraber çalışmasına olanak sağlıyor.

Gigaset Çalışanı Lusa Böing çalışma ortamını şu şekilde paylaştı:

“Tabi ilk başta robotlarla beraber çalışmak biraz tuhaftı.  Ama sonunda ne kadar  yardımcı olduklarını görüyorsunuz.  Örneğin robot cep telefonu montajı yaparken sizde başka bir bölümde başka bir işte görevini yerine getirebiliyorsunuz.”

 

Gigaset AG Otomasyon Bölümü Başkanı Jörg aktardığı bilgilerde :

“Asya’daki cep telefonu üretimi  daha ziyade manuel gerçekleştiriliyor.  Almanya’da büyük fiyat avantajı var. Çünkü işin %70’i robotlar tarafından organize ediliyor ve üretimdeki düşük masrafla iyi bir fiyat verilebiliyor. Otomasyonun bir başka avantajı daha var.  Üretim hattındaki arızaların azalması.  Gigaset Asya’da da üretim yapıyor.  Ama orada  üretim aşamasında cihazların  yüzde 10’nda  hata tespit ediliyor .  Almanya’da bu oran sadece yüzde iki seviyesinde.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close